Lijn 72 Minnertsga Mooie Paal - Leeuwarden Station
Buslijn 72 | |
Vervoerder(s) | Arriva |
Concessie | Noord- en Zuidwest-Fryslân en Schiermonnikoog |
Lijnsoort | Streekbus |
Materieel | VDL Citea, VDL Berkhof Ambassador |
Frequenties
| |
Spits | 1-2x/uur |
Dal | 1x/uur |
Avond | 1x/uur |
Zaterdag | 1x/uur |
Zondag | 1x/uur |
Vragen? Zie onze OV Vraagbaak |
---|
Lijn 72 rijdt van Minnertsga via Sint Jacobiparochie, Sint Annaparochie, Vrouwenparochie, Stiens, Britsum, Koarnjum en Jelsum naar Leeuwarden.
Dienstregeling
- In de ochtendspits wordt gedurende een uurblok een halfuurdienst gereden. De rest van dag wordt 1x/uur gereden.
Route
Halte | ||
Minnertsga, Mooie Paal | ||
Sint Jacobiparochie, Zuideinde | ||
Sint Jacobiparochie, Sint Jacobiparochie | ||
Sint Jacobiparochie, Oosteinde | ||
Sint Jacobiparochie, Noordzigt | ||
Sint Jacobiparochie, Koudeweg | ||
Sint Annaparochie, AZC | ||
Sint Annaparochie, Statenweg | ||
Sint Annaparochie, Van Harenstraat | ||
Sint Annaparochie, Gemeentehuis | ||
Sint Annaparochie, Gereformeerde Kerk | ||
Sint Annaparochie, Pruilhoek | ||
Vrouwenparochie, Middelweg Oost | ||
Vrouwenparochie, Attesweg | ||
Vrouwenparochie, Hervormde Kerk | ||
Vrouwenparochie, Vrouwenparochie | ||
Vrouwbuurtstermolen, Vrouwbuurtstermolen | ||
Stiens, Hegedyk | ||
Stiens, Nije Poarte | ||
Stiens, Lege Hearewei | ||
Stiens, De Boskrane | ||
Stiens, Maartenswouden | ||
Stiens, Griene Leane | ||
Britsum, Britsenburgh | ||
Britsum, Britsum | ||
Koarnjum, Koarnjum | ||
Koarnjum, Weg naar Koarnjum | ||
Jelsum, Jelsum | ||
Jelsum, Vijverzathe | ||
Leeuwarden, Vliegveld | ||
Leeuwarden, De Bontekoe | ||
Leeuwarden, Sint Bonifatiuspark | ||
Leeuwarden, Hoek Spanjaardslaan | ||
Leeuwarden, Harlingersingel | ||
Leeuwarden, Harmonie | ||
Leeuwarden, Zaailand | ||
Leeuwarden, Busstation |
Geschiedenis
Het is onbekend wanneer deze lijn is ontstaan.
In de dienstregeling 1976/1977 werd in de spitsuren elk half uur gereden over het hele traject, in de daluren en op zaterdag werd alleen tussen Minnertsga en St. Annaparochie elk half uur gereden en werd 1x per uur verder gereden naar Leeuwarden. In de avonduren en op zondag werd met wisselende intervallen gereden op het hele traject, of alleen tussen Minnertsga en St. Annaparochie.
Halte | ||
Minnertsga, Mooie Paal | ||
St. Jacobiparochie, St. Jacobieparochie | ||
Sint Annaparochie, Wachthuisje | ||
Vrouwenparochie, Vrouwenparochie | ||
Stiens, Stiens | ||
Jelsum, Jelsum | ||
Leeuwarden, Station |
In de dienstregeling van de FRAM, die startte op 18 november 1979, werd er nog niet via Britsum en Koarnjum gereden. Over de gehele dag werd er toen een halfuurdienst gereden, waarbij enkele ritten alleen reden tussen Mooie Paal en de halte Wachthuisje in Sint-Annaparochie (huidige naam: Van Harenstraat).
Op 2 augustus 1981 werd de frequentie in het ochtenddal (circa 08:30 - 11:30) verlaagd naar 1x per uur vanwege de geringere bezetting. De tussenritten Minnertsga - Sint Annaparochie in de avonduren gingen voorts alleen nog op zaterdagavond rijden; op overige avonden werd de frequentie zodoende ook verlaagd naar 1x per uur over het hele traject.
Op een later moment kwamen de extra zaterdagse avondritten te vervallen.
Op 28 mei 1989 werden aan het begin van de middagspits twee ritten in beide richtingen toegevoegd, zodat kortstondig elke 20 minuten een bus reed tussen Leeuwarden en Minnertsga.
Geschiedenis volgt t.z.t.
Begin 1996 fuseerden de FRAM en de DVM/NWH tot de nieuwe maatschappij VEONN (Vervoersonderneming Noord-Nederland). De eerste dienstregeling van deze nieuwe maatschappij ging in op 3 november 1996. Vanaf deze datum ging de lijn ook 'weer' op zondag 1x/uur rijden, omdat lijn 71 op zondag niet langer het ommetje via Sint-Annaparochie ging berijden.
Geschiedenis volgt t.z.t.
Op 11 december 2005 kwamen alle ritten in de avonduren en op zondag te vervallen vanwege de geringere bezetting. Ter vervanging werden trajectdelen overgenomen door diverse andere buslijnen: het traject via St. Annaparochie door lijn 71, het traject via Vrouwbuurstermolen door lijn 73 en het traject via Cornjum en Britsum door lijn 54. Op 1 januari 2006 verdween de naam NoordNed uit het openbaar vervoer in Friesland en ging de exploitatie verder onder de vlag van Arriva.
Geschiedenis volgt t.z.t.
Op 9 december 2012 ging de volgende concessie Noord- en Zuidwest-Fryslân van start, nieuw hierbij was dat de concessies Schiermonnikoog en Stadsvervoer Leeuwarden toegevoegd waren. Na de aanbestedingsperiode kwam Arriva als winnaar uit de bus. De route en dienstregeling, met uitzondering van licht verschoven vertrektijden, bleven (vrijwel) ongewijzigd gehandhaafd.
Van vrijdag 17 t/m zondag 19 augustus 2018 werd volgens een aangepaste dienstregeling gereden vanwege de Reuzen van Royal de Luxe. De route in Leeuwarden via de Harlingersingel kwam hierdoor te vervallen. Op vrijdag en zaterdag werd via de Snekertrekweg gereden en op zaterdag tussen 14:30 en 20:00 werd via de Friese Poort gereden. Op zondag werd via het Beursplein, De Bleek en de Eebrug gereden.
Halte | ||
Leeuwarden, Busstation | ||
Leeuwarden, Snekertrekweg | ||
Leeuwarden, WTC | ||
Leeuwarden, Maria Louisastraat | ||
Leeuwarden, Friese Poort/Wilaarderburen | ||
Leeuwarden, Beursplein | ||
Leeuwarden, Blokhuisplein | ||
Leeuwarden, Oosterbrug | ||
Leeuwarden, Koepelkerk | ||
Leeuwarden, De Bleek | ||
Leeuwarden, Azaleastraat | ||
Leeuwarden, Pioenstraat | ||
Leeuwarden, Eebrug | ||
Leeuwarden, De Bontekoe | ||
Leeuwarden, Vliegveld |