RET
De RET (Rotterdamse Elektrische Tram) is van oorsprong de stadsvervoerder in Rotterdam (inclusief Pernis en Hoogvliet). Door uitbreidingen omvat het netwerk tegenwoordig ook Schiedam, Vlaardingen, Capelle aan den IJssel en de Albrandswaard (Rhoon en Poortugaal). Daarnaast rijdt de metro naar Spijkenisse, rijdt tramlijn 25 naar Barendrecht Carnisselande en rijden er nachtbussen naar Ridderkerk, Maassluis en naar Berkel en Rodenrijs - Bergschenhoek. De RET ontstond in 1927 toen de gemeente Rotterdam zich de private RETM (Rotterdamsche Electrische Tramweg Maatschappij) toe-eigende. Vanaf toen was de RET een gemeentelijke dienst van de gemeente Rotterdam.
Vanaf januari 2007 opereert de RET als zelfstandig bedrijf (naamloze vennootschap), namelijk RET NV. De gemeente Rotterdam is 100% eigenaar van RET NV. Het materieel wordt ondergebracht in een aparte BV (RET Materieel BV), een volle dochter van RET NV. Het onderhoud van de infrastructuur wordt ondergebracht in een aparte vennootschap RET Infrastructuur B.V., waarvan de gemeente Rotterdam 100% aandeelhouder is.[1]
De RET is de vaste vervoerder voor de Stadsregio Rotterdam. Om te voorkomen dat de concessie Rotterdam stadsvervoer aanbesteed zou moeten worden is de Stadsregio daarom sinds juli 2008 de juridische eigenaar van de RET, de gemeente Rotterdam is de financiële eigenaar.
Inhoud
Lijnennet
Metro
- Calandlijn: Nesselande/Ommoord/De Terp - De Akkers via Schiedam Centrum
- Erasmuslijn: Centraal Station - De Akkers via Zuidplein
- RandstadRail (Rotterdam Hofplein - Den Haag Centraal v.v.)
Tram
- 2: Groene Tuin - Charlois
- 4: Marconiplein - Molenlaan
- 7: Willemsplein - Woudestein
- 8: Kleiweg - Spangen
- 20: Lombardijen - Centraal Station (TramPlus)
- 21: De Esch - Woudhoek (TramPlus)
- 23: Beverwaard - Holy (TramPlus)
- 25: Carnisselande - Schiebroek (TramPlus)
Bus
Het busnet is onderverdeeld in FrequentBuslijnen, GemaksBuslijnen en Specials (aanvullende sneldiensten). Ze worden aangeduid met met rode, blauwe resp. groene kleurstelling. [2]
Frequentbussen
- Lijn 30 Rotterdam Station Alexander - Capelle a/d IJssel Station Schollevaar
- Lijn 33 Rotterdam, Centraal Station - Airport
- Lijn 44 Rotterdam, Centraal Station - Zuidplein
- Lijn 48 Rotterdam, Centraal Station - Keizerswaard
- Lijn 56 Vlaardingen, Station West - Holy Noord
- 66: Zuidplein - Feijenoord - Zuidplein
- Lijn 67 Rotterdam, Zuidplein - Charloisse Poort
- Lijn 70 Rotterdam, Zuidplein - Keizerswaard
- Lijn 71 Rotterdam, Zuidplein - Maasstad Ziekenhuis (Clara)
- Lijn 73 Rotterdam, Zuidplein - Dokhaven
- Lijn 76 Rotterdam, Zuidplein - Keizerswaard
Gemaksbussen
- Lijn 28 Station Alexander - Capelle Centrum
- Lijn 29 Capelle Schollevaar - Capelsebrug
- Lijn 31 Station Alexander - Capelle Oostgaarde
- Lijn 32 Noordereiland - Overschie
- Lijn 35 Station Alexander - Station Noord
- Lijn 36 Station Alexander - Kralingse Zoom
- Lijn 37 Station Alexander - Krimpen Busstation
- 38: Crooswijk - Centrum - West - Station Schiedam
- Lijn 40 CS - Station Delft
- Lijn 41 Station Schiedam - Station Noord
- Lijn 42 Marconiplein - Bedrijvenpark Noord-West
- Lijn 45 Sint Franciscus Gasthuis - Kleiweg
- Lijn 46 Crooswijk - Waalhaven (Noord)
- Lijn 49 CS - Station Noord
- Lijn 51 Station Schiedam - Woudhoek
- Lijn 53 Marconiplein - Schiedam Woudhoek
- Lijn 54 Station Schiedam - De Gorzen
- Lijn 57 Station Schiedam - Vlaardingen Westerhoofd
- Lijn 60 Wilhelminakade - Wilhelminaplein
- Lijn 61 Zuidplein - RDM Campus Heijplaat
- Lijn 63 Zuidplein - Slinge
- Lijn 64 Zuidplein - Carnisse
- Lijn 65 Poortugaal - Rhoon
- Lijn 68 Zuidplein - Heijplaat
- Lijn 69 Zuidplein - Metro Pernis
- Lijn 72 Zuidplein - Sluisjesdijk
- Lijn 77 Zuidplein - Katendrecht
- Lijn 78 Hoogvliet Metro - Hoogvliet Zalmplaat
- Lijn 94 Station Alexander - Capelle Hoofdweg
Specials
Nachtbussen
- B1: CS - Crooswijk - Ommoord - Zevenkamp (- Nieuwerkerk a/d IJssel) - Schollevaer - Alexander - CS
- B2: CS - Marconiplein - Vlaardingen West - Vlaardingen Holy - Schiedam - CS
- B3: CS - Delfshaven - Schiedam Woudhoek - Schiedam Nieuwland - CS
- B4: CS - Capelle West - Capelle Oostgaarde - Krimpen - CS
- B5: CS - Kralingen - Prinsenland - Lage Land - CS
- B6: Zuidplein - Lombardijen - Beverwaard - Ridderkerk - Lombardijen - Zuidplein
- B7: CS - Centrum - Zuidplein - Rhoon - Hoogvliet (- Pernis / Spijkenisse) - CS
- B8: CS - Hoogvliet - Spijkenisse - CS
- B9: CS - Maasland - Maassluis - CS
- B10: CS - Noord - Schiebroek (- Bergschenhoek - Berkel & Rodenrijs) - CS
- B11: CS - Slinge - Barendrecht - CS
- B12: CS - Overschie - Airport - Schiebroek - Hillegersberg - CS
- B13: CS - Vlaardingen West - Vlaardingen Holy - CS
- B15: CS - Berkel & Rodenrijs - Pijnacker - Delfgauw
- B16: CS - Feyenoord - Keizerswaard - Ridderkerk
- B17: CS - Bergschenhoek - Bleiswijk - Zoetermeer
- B19: CS - Naaldwijk - 's Gravezande - Hoek van Holland - Maasdijk - CS
Bronnen, noten en/of referenties: |