Lijn 81 Groningen Centraal Station - Drachten Busstation
Voormalige buslijn 81 | |
Vervoerder(s) | FRAM (1979 - 1995), VEONN (1996 - ...) |
Regio's | West-Groningen, Zuidoost-Friesland |
Lijnsoort | Streekbus |
Materieel | Onbekend |
Periode | 18 november 1979 t/m ... |
Voorganger(s) | 1 |
Frequenties
| |
Spits | 1-2x/uur |
Dal | 1-2x/uur |
Avond | reed niet |
Koopavond | 1x/uur (tot 20.45) |
Zaterdag | 1x/uur |
Zondag | 1x/uur |
Lijn 81 reed van Groningen via Hoogkerk, Leek, Tolbert, Marum, De Wilp, Siegerswoude en Ureterp naar Drachten.
Route
Route is niet compleet
Halte | ||
Groningen, Centraal Station | ||
Groningen, Zuiderdiep | ||
Groningen, Overwinningsplein | ||
Hoogkerk, Rijksweg-Zuid | ||
Midwolde, Rijksweg | ||
Leek, Busstation | ||
Leek, Oldebertweg | ||
Tolbert, Auwemalaan | ||
Leek, Lindensteinlaan | ||
Leek, VVV-Kantoor | ||
Leek, Busstation | ||
Leek, VVV-Kantoor | ||
Leek, Lindensteinlaan | ||
Tolbert, Auwemalaan | ||
Leek, Oldebertweg | ||
Tolbert, Tolbert | ||
Niebert, J.H. de Boerstraat | ||
Nuis, Nuis | ||
Marum, Hotel Kruisweg | ||
Marum, ESA-Garage | ||
De Wilp, Vijver | ||
Siegerswoude, Voorwerkersbrug | ||
Frieschepalen, Frieschepalen | ||
Ureterp, Centrum | ||
Drachten, Vallaat | ||
Drachten, Splitting | ||
Drachten, Van Knobelsdorffplein | ||
Drachten, Noorderbuurt | ||
Drachten, Busstation |
Geschiedenis
Op 18 november 1979 werd het lijnennet van de ESA ondergebracht in de nummering van de FRAM. De oude lijn 1 kreeg op die datum het nieuwe lijnnummer 81. De lijn bleef een basisuurdienst over het hele traject rijden, waarbij dit van maandag t/m zaterdag overdag aangevuld werd tot een halfuursdienst tussen Groningen en Leek, inclusief (omgekeerde) lusroute door die plaats. In de avonduren werd alleen tussen Leek en Drachten gereden, waarbij een enkele rit wegviel. Doorgaande reizigers konden blijven zitten, daar de bussen verder reden als lijn 87/82 richting Groningen.
Op 19 augustus 1990 werd de frequentie van maandag- t/m vrijdagmiddag tussen circa 13:30 en 16:30 op het traject Drachten - Marum verhoogd naar een halfuursdienst; in omgekeerde richting werd de frequentie in de brede middagspits juist verlaagd naar 1x per uur.
Vanaf 23 mei 1993 gingen alle ritten op zondag voortaan via Frieschepalen rijden, als vervanging van lijn 89.
Geschiedenis volgt t.z.t.
Op 3 november 1996 werd de route tussen Drachten en Ureterp gewijzigd. De route via Selmien kwam te vervallen, daarvoor in de plaats ging de lijn meer rechtstreeks naar Drachten rijden via de Hegebrechsterleane. Reizigers vanuit Selmien hadden nog wel lijn 89 als alternatief. Daarnaast gingen enkele ritten in de ochtendspits in Groningen niet meer via het Zuiderdiep rijden, zodat eerder aangekomen werd bij station Groningen.
In de dienstregeling 1998/1999 werd op maandag t/m vrijdag overdag 1x/uur het hele traject gereden en 1x/uur een lusroute in Leek, in aansluiting op lijn 85 uit Groningen. Op sommige momenten in de spits werd 2x/uur gereden van Groningen tot Leek. Op zondag werd 1x/uur van Groningen tot Leek Oldebertweg gereden en reed 1x per 2 uur een bus verder naar Drachten. Deze ritten reden dan ook via Frieschepalen.
Voormalige route(s)
Voormalige route in Leek (1979)
Halte | ||
Midwolde, Rijksweg | ||
Leek, Oldebertweg | ||
Tolbert, Huishoudschool | ||
Leek, Lindensteinlaan | ||
Leek, Busstation | ||
Leek, Lindensteinlaan |