Lijn 17 Amsterdam, Centraal Station - Osdorp Dijkgraafplein
LET OP! Deze pagina is al aangepast aan de nieuwe dienstregeling, die geldt vanaf 1 juli 2024. Voor informatie over de huidige dienstregeling zie het kopje geschiedenis of de website van de vervoerder. |
Tramlijn 17 | |
Vervoerder(s) | GVB |
Concessie | Stadsvervoer Amsterdam |
Lijnsoort | Tram |
Stadsdienst | Amsterdam |
Lijnlogo | |
Materieel | Combino |
Rijdt sinds | 8 december 2001 |
Voorganger(s) | 1, 17 |
Frequenties
| |
Spits | n.n.b. |
Spits (vakantie) | 8x/uur (zomer) |
Dal | n.n.b. |
Dal (vakantie) | 8x/uur (zomer) |
Avond | 5-8x/uur |
Zaterdag | 4-8x/uur |
Zondag | 4-6x/uur |
Vragen? Zie onze OV Vraagbaak |
---|
Lijn 17 rijdt van station Amsterdam Centraal via de Westermarkt, de Kinkerbuurt en station Amsterdam Lelylaan naar het Dijkgraafplein in Osdorp.
Dienstregeling
- Na 19:00 uur (zaterdags: na 20:00 uur) wordt 5x/uur gereden.
- Op zaterdag wordt tot 8:30 uur 4x/uur gereden. Hierna wordt tot 10:30 uur 6x/uur gereden, waarna tot 20:00 uur 8x/uur wordt gereden.
- Op zondag wordt tot 8:30 uur 4x/uur gereden, waarna tot 19:00 uur 6x/uur wordt gereden.
Route
Halte | ||
Amsterdam, Centraal Station | ||
Amsterdam, Nieuwezijds Kolk | ||
Amsterdam, Dam | ||
Amsterdam, Westermarkt | ||
Amsterdam, Marnixstraat | ||
Amsterdam, Elandsgracht | ||
Amsterdam, Bilderdijkstraat | ||
Amsterdam, Ten Katestraat | ||
Amsterdam, Jan Pieter Heijestraat | ||
Amsterdam, Witte de Withstraat | ||
Amsterdam, Postjesweg | ||
Amsterdam, Corantijnstraat | ||
Amsterdam, Surinameplein | ||
Amsterdam, Derkinderenstraat | ||
Amsterdam, Station Lelylaan | ||
Amsterdam, Johan Huizingalaan | ||
Amsterdam, Meer en Vaart | ||
Amsterdam, Ruimzicht | ||
Amsterdam, Osdorpplein | ||
Amsterdam, Hoekenes | ||
Amsterdam, Baden Powellweg | ||
Amsterdam, Dijkgraafplein |
Geschiedenis
In 1913 zag lijn 17 het levenslicht. De lijn begon op de Amstelveenscheweg bij de Lomanstraat en liep via de Overtoom, 1e Constantijn Huygensstraat, Bilderdijkstraat, De Clercqstraat en Rozengracht naar de Dam. In 1914 werd de lijn verlengd naar station Willemspark (later Haarlemmermeerstation geheten) en werd de lijn verlegd vanaf de Overtoom via de Jan Pieter Heijestraat en Kinkerstraat naar Bilderdijkstraat. Een jaar later werd de lijn verlengd naar het CS en wederom verlegd, vanaf de Kinkerstraat via Elandsgracht en Marnixstraat naar de Rozengracht. In 1919 werd een eindlus via Vaartstraat, Baarsstraat en Havenstraat in gebruik genomen.
In 1923 werd de lijn verlegd: de lijn begon voortaan in de Kinkerstraat bij de Lootsstraat. Een jaar later ging het verder naar de Witte de Withstraat en in 1927 werd via de Jan Evertsenstraat het splinternieuwe Mercatorplein bereikt. Nog datzelfde jaar werd de lijn echter verlegd. De lijn begon nu op het Surinameplein en ging via Hoofdweg en Postjesweg naar de Kinkerstraat, waar de al bestaande route opgepakt werd. Van augustus 1936 tot september 1937 werd tijdelijk geëindigd in de Borgerstraat, maar daarna bleef de lijn het Surinameplein trouw.
Na de oorlog kwam de lijn in 1947 pas terug en bleef dezelfde route rijden tot 1956, toen de tram werd vervangen door een bus. Dit was een proef: als lijn 17 succesvol met bussen geëxploiteerd kon worden, kon het met alle Amsterdamse lijnen en had het laatste uur voor de tram geslagen. Speciaal hiervoor werden de eerste Amsterdamse gelede bussen aangeschaft. Maar de proef had de tijdgeest niet mee en in 1962 keerde lijn 17 als tram terug, nu zelfs verlengd naar Osdorp. De lijn begon op het Dijkgraafplein en ging via Tussenmeer, Osdorpplein, Meer en Vaart en Cornelis Lelylaan naar het Surinameplein en zo verder naar het CS. In de spits reed lijn 17 vanaf het CS non-stop naar de Postjesweg en reed een versterkingsdienst die op alle haltes stopte tussen het Surinameplein en het CS onder het nummer 27.
In 1971 werd in het kader van het plan Lijnen van Morgen de tramlijn naar Osdorp rechtgetrokken en vervangen door lijn 1. Lijn 17 werd dientengevolge ingekort tot het Surinameplein. Osdorp kon het nummer 17 blijkbaar niet missen, want in 1988 werd lijn 17, naast lijn 1, doorgetrokken tot het Osdorpplein. Toen in 2001 lijn 1 werd verlegd naar De Aker, ging lijn 17 weer doorrijden naar het Dijkgraafplein, waardoor de lijn weer dezelfde route kreeg als tussen 1962 en 1971.
Op 14 december 2014 kwamen de haltes Piet Wiedijkstraat en Martelaarsgracht te vervallen.
Op 22 juli 2018 werd het Amsterdamse tramnet volledig gereorganiseerd vanwege de opening van de Noord/Zuidlijn.
Lijn 17 bleef qua route gelijk, maar de frequentie werd iets verhoogd wegens de opheffing van lijn 14 in West.