Lijn 461 Beek en Donk Gemeentehuis - Helmond Ziekenhuis
Buurtbuslijn 461 | |
---|---|
Vervoerder(s) | Hermes |
Concessie | Samenwerkingsverband Regio Eindhoven |
Lijnsoort | Buurtbus |
Materieel | Mercedes-Benz Sprinter |
Frequenties | |
Spits | 1x per uur |
Dal | 1x per uur |
Avond | rijdt niet |
Zaterdag | rijdt niet |
Zondag | rijdt niet |
Lijn 461 is een buurtbus en rijdt van Beek en Donk via Mariahout, Lieshout en Aarle-Rixtel naar het ziekenhuis in Helmond. Lijn 461 rijdt tussen 7:30 en 18:30 1x per uur en alleen op werkdagen. De eerste rit begint in Mariahout en gaat naar Beek en Donk. De laatste rit rit rijdt vanaf Helmond en eindigt in Mariahout. In het weekend en op feestdagen, waaronder Carnaval, rijdt lijn 461 niet.
Lijn 461 is ingevoerd op 6 januari 2013 op wens van de gemeente Laarbeek. De gemeente wenste een buurtbus om alle kernen van Laarbeek met elkaar onderling en met het ziekenhuis in Helmond te verbinden. De buurtbus begint in Beek en Donk bij het Gemeentehuis en rijdt via Donk naar Mariahout en Lieshout. Hierdoor wordt de bediening van Mariahout aanzienlijk verbetert, aangezien deze kern maar 1x per 2 uur wordt aangedaan door lijn 253. Ook krijgt een deel van Donk voor het eerst een vorm van openbaar vervoer. Vanuit Lieshout rijdt de bus verder naar Aarle-Rixtel en rijdt vanaf volgens de route van lijn 25 naar het Elkerliek Ziekenhuis, waar deze een rondje rijdt en stopt bij beide ingangen. Met lijn 461 keerde sinds 2000 weer een rechtstreekse verbinding Lieshout - Aarle-Rixtel terug.
Inhoud
Route
Halte | ||
Beek en Donk, Gemeentehuis | ||
Beek en Donk, Brug Donk | ||
Beek en Donk, Oude Bemmerstraat | ||
Beek en Donk, Donkersvoort | ||
Mariahout, Oranjeplein | ||
Mariahout, Ginderdoor | ||
Lieshout, Baverdestraat | ||
Lieshout, Heuvel | ||
Lieshout, Servaasplein | ||
Lieshout, Bavaria | ||
Aarle-Rixtel, Lieshoutseweg | ||
Aarle-Rixtel, Molenstraat | ||
Aarle-Rixtel, Kouwenberg | ||
Aarle-Rixtel, Bosscheweg | ||
Aarle-Rixtel, De Dreef | ||
Helmond, Verliefd Laantje | ||
Helmond, Bachlaan | ||
Helmond, Hoofdingang Ziekenhuis | ||
Helmond, Ziekenhuis |
Geschiedenis
Beek en Donk - Aarle-Rixtel - Helmond
Van Beek en Donk naar Helmond via Aarle-Rixtel bestaat als sinds de jaren 1880 een verbinding. De HHVO onderhield vroeger een stoomtram op dit traject, onderdeel van de tramlijn 's-Hertogenbosch - Veghel - Helmond. Deze is later omgezet in een busdienst en ging over naar BBA en kreeg na verloop van tijd lijnnummer 58. In 1978 kwam de verbinding Veghel - Helmond bij Zuidooster en kreeg zijn huidige lijnnummer, 25. Deze rijdt nog steeds bij Arriva. Een verbinding Beek en Donk - Aarle-Rixtel via Lieshout is geheel nieuw.
Lieshout - Aarle-Rixtel
Lange tijd heeft ook een verbinding bestaan tussen Lieshout en Aarle-Rixtel. Deze was vroeger vast onderdeel van de streeklijn Nijmegen - Eindhoven, lijn 2 van Zuidooster. Deze reed vanaf Beek en Donk via Aarle-Rixtel naar Lieshout. Deze lijn werd uiteindelijk omgenummerd naar lijn 21 en de route Beek en Donk - Lieshout via Aarle-Rixtel werd flink beperkt. Uiteindelijk verviel deze verbinding geheel op lijn 21 en ging naar lijn 22 van Helmond naar Eindhoven. Lijn 21 zelf reed voortaan rechtstreeks van Beek en Donk naar Lieshout. Lijn 22 werd uiteindelijk ingekort tot Nuenen, waarbij op werkdagen enkele ritten doorreden naar Lieshout en Aarle-Rixtel, daarbuiten was de verbinding Lieshout - Aarle-Rixtel weer vervallen. Ook deze verbinding verviel weer en de betreffende ritten reed als lijn 19 van Lieshout via Aarle-Rixtel naar Helmond. Deze verbinding is uiteindelijk vervangen door belbus 35 (Buxi). Deze werd later omgezet in de nieuwe lijntaxiformule, lijn 535. Mogelijk is ten tijde van lijn 35 of lijn 535 de verbinding tussen Aarle-Rixtel en Helmond vervallen en reed deze verbinding alleen nog tussen Aarle-Rixtel en Lieshout. Op 28 mei 2000 verviel deze verbinding geheel bij gebrek aan belangstelling en daarmee verdween na lange tijd een directe verbinding tussen deze twee buurdorpen.
De volgende bussen hebben gereden tussen Lieshout en Aarle-Rixtel
- Lijn 2 Nijmegen Station - Eindhoven Station (minimaal vanaf 1 oktober 1961 t/m minimaal 1970)
- Lijn 21 Nijmegen Centraal Station - Eindhoven Station (minimaal vanaf 3 juni 1973 t/m waarschijnlijk 30 september 1978)
- Lijn 22 Helmond Station - Eindhoven Station (1979) (waarschijnlijk vanaf 1 oktober 1978 t/m minimaal 1981)
- Lijn 22 Eindhoven Station - Aarle-Rixtel Gemeentehuis (minimaal vanaf 23 mei 1982 t/m 1983)
- Lijn 19 Lieshout Gemeentehuis - Helmond Station (minimaal vanaf 3 juni 1984 t/m 26 mei 1990)
- Lijn 35 Helmond Station - Lieshout Gemeentehuis (27 mei 1990 t/m 31 mei 1997)
- Lijn 535 (Helmond -) Aarle-Rixtel - Lieshout (1 juni 1997 t/m 27 mei 2000)
- Lijn 461 Beek en Donk Gemeentehuis - Helmond Ziekenhuis (vanaf 6 januari 2013)