Lijn 61 Maastricht Busstation - Sittard Busstation/NS
Voormalige buslijn 61 | |
Vervoerder(s) | VSL (1982 - 1995), Hermes (1995 - 2006) |
Concessie | Zuid-Limburg (2002-2006) |
Regio | Zuid-Limburg |
Lijnsoort | Streekbus |
Materieel | Den Oudsten B88, Den Oudsten MB200, Den Oudsten Alliance, VDL Berkhof Ambassador |
Periode | 24 mei 1982 t/m 9 december 2006 |
Voorganger(s) | 1 |
Opvolger(s) | 420 |
Frequenties
| |
Spits | 2x/uur |
Spits (vakantie) | 1x/uur |
Dal | 1-2x/uur |
Dal (vakantie) | 1x/uur |
Avond | reed niet |
Zaterdag | 1x/uur |
Zondag | reed niet |
Lijn 61 reed van Maastricht via Rothem, Meerssen, Moorveld, Beek, Neerbeek en Geleen naar Sittard.
Route
Halte | ||
Maastricht, Busstation/NS | ||
Maastricht, Wilhelminasingel | ||
Maastricht, Markt | ||
Maastricht, Boschstraat | ||
Maastricht, Bosscherweg/Noorderbrug | ||
Maastricht, Meerssenerweg 71 | ||
Maastricht, Kemenadeplein | ||
Mariënwaard, Mariënwaard | ||
Rothem, Kruispunt | ||
Meerssen, Sint-Josephstraat | ||
Meerssen, Viaduct | ||
Moorveld, Vertrekhal | ||
Moorveld, Bedrijvenpark | ||
Geverik, Viaduct | ||
Beek, Villapark | ||
Beek, Centrum | ||
Beek, Prins Mauritslaan/Kennedylaan | ||
Neerbeek, Prins Mauritslaan | ||
Geleen, Jos Klijnenlaan | ||
Geleen, Boerhaavestraat | ||
Geleen, Kluis | ||
Geleen, Rijksweg/Centrum | ||
Geleen, Pastoor Vonckenstraat | ||
Geleen, Eindstraat | ||
Geleen, Rijksweg Noord | ||
Sittard, Kleindorp | ||
Sittard, Geuweg | ||
Sittard, Technische School | ||
Sittard, Stadsschouwburg | ||
Sittard, Busstation/NS |
Geschiedenis
Op 24 mei 1982 werd ook bij de VSL de Mobilofoon geïntroduceerd. Dit systeem kan echter geen dubbele lijnnummers verwerken, daarom werd deze introductie meteen aangegrepen om de oerwoud van lijnnummers aan te pakken. De oude lijn 1 ging voortaan rijden onder het nieuwe lijnnummer 61. De lijn bleef (vrijwel) ongewijzigd van maandag t/m zaterdag overdag en zondagmiddag 2x/uur rijden en in de avonduren en op zondag tot 13:20 1x/uur.
Vanaf 31 mei 1987 ging de lijn tussen Beek en Geleen via Neerbeek en Geleen-Zuid rijden, zodat een deel van de route van lijn 51 werd overgenomen. De dienstregeling bleef op hoofdlijnen gelijk.
Op 29 mei 1994 werd een speciale zomerdienstregeling geïntroduceerd. Dit betekende dat de frequentie in de daluren en op zaterdag verlaagd werd naar 1x/uur vanwege het geringere aantal reizigers. Ook werd de dienstregeling, in het kader van bezuinigingen, op zondag aangepast. Tussen Sittard en Beek bleef de lijn ongewijzigd rijden, waarna verder gereden werd als lijn 51.
In de dienstregeling 1997/1998 kreeg de lijn gezelschap van lijntaxi 661, deze ging de minder rendabele ritten vervangen:
Van maandag t/m vrijdag reden twee ritten (op zaterdag de eerste rit) van Beek naar Sittard 's ochtendsvroeg als lijntaxi. Van maandag t/m vrijdagavond na 21:00, op zaterdag en zondag na 18:00 nam de lijntaxi alle ritten over, op zondag werd alleen tussen Sittard en Beek gereden.
Na het opheffen van de lijntaxi's werden rendabele ritten weer bij lijn 61 ondergebracht. Dit betekende dat enkele vroege en late ritten wel kwamen te vervallen vanwege de lage bezetting.
In de dienstregeling 2004 werd op maandag t/m ztaerdag overdag een basisuurdienst gereden, met in de spitsrichting buiten vakantieperioden extra ritten. In de ochtendspits reed één toegevoegde rit van Rothem naar Sittard en twee ritten van Beek naar Maastricht. 's Avonds en op zondag reed de bus niet.
Vanaf 14 december 2003 verviel de route via Neerbeek en Geleen-Zuid en ging de voortaan altijd via de Rijksweg naar Sittard rijden. Dit was mede het gevolg van het inrichten van enkele straten in Geleen-Zuid tot 30km-zone.
Vanaf 9 januari 2005 ging de lijn voortaan in beide richtingen via de Stationslaan rijden. De route via de Sint-Maartenslaan en de gelijknamige halte kwam te vervallen.
Per 10 december 2006 ging een nieuwe concessie Zuid-Limburg van start, die ontstaan was door samenvoeging van de drie bestaande concessies in Zuid-Limburg. Deze was gewonnen door nieuwkomer Veolia Transport.
Deze lijn werd toen opgeheven. Tussen Maastricht en Beek ging voortaan de verlengde lijn 420 rijden en reizigers tussen Beek en Sittard hadden een goed alternatief met de nieuwe lijnen 1 en 2 die rechtstreeks via de Rijksweg van/naar Sittard gingen rijden.
Voormalige route(s)
Voormalige route via Neerbeek/Geleen-Zuid (1987-2003)
Halte | ||
Neerbeek, Prins Mauritslaan | ||
Neerbeek, Kerk | ||
Neerbeek, Aldenhofstraat/Neerbeekerstraat | ||
Geleen, Europalaan/Van Akenstraat | ||
Geleen, Bejaardencentrum | ||
Geleen, Liennaertsstraat/Europalaan | ||
Geleen, Liennaertsstraat/Zuidhof | ||
Geleen, Rembrandtlaan/Marisstraat | ||
Geleen, Rembrandtlaan 6 | ||
Geleen, Nachtegaalstraat | ||
Geleen, Rijksweg/Centrum |