Lijn 169 Alphen aan den Rijn Station - Leiden Centraal Station
Buslijn 169 | |
Vervoerder(s) | Arriva |
Concessie | Zuid-Holland Noord |
Lijnsoort | Streekbus |
Materieel | VDL Citea |
Rijdt sinds | 23 mei 1982 |
Voorganger(s) | 7 |
Frequenties
| |
Spits | 2-4x/uur |
Spits (vakantie) | 2-3x/uur (zomer) |
Dal | 2x/uur |
Dal (vakantie) | 1-2x/uur (zomer) |
Avond | 1x/uur |
Zaterdag | 1x/uur |
Zondag | 1x/uur |
Vragen? Zie onze OV Vraagbaak |
---|
Lijn 169 rijdt van Alphen aan den Rijn via Koudekerk aan den Rijn, Hazerswoude-Rijndijk en Zoeterwoude-Rijndijk naar Leiden.
Dienstregeling
- Doordeweeks tussen 7:00 en 8:00 wordt er 4x/uur (in de zomervakantie 3x/uur) gereden.
- Doordeweeks buiten de zomervakantie wordt er in de middagspits alleen richting Alphen aan den Rijn 4x/uur gereden.
- In de zomervakantie wordt doordeweeks tussen 9:00 en 12:00 slechts 1x/uur gereden.
Route
Halte | ||
Alphen aan den Rijn, Station | ||
Alphen aan den Rijn, Centrum | ||
Alphen aan den Rijn, Stadhoudersplein | ||
Alphen aan den Rijn, Willem de Zwijgerlaan | ||
Alphen aan den Rijn, Sportlaan | ||
Alphen aan den Rijn, Flat Meerzicht | ||
Alphen aan den Rijn, Ridderhof | ||
Alphen aan den Rijn, Diepenbrockweg | ||
Alphen aan den Rijn, Driehoorne | ||
Alphen aan den Rijn, Oudshoorn/Ziekenhuis | ||
Alphen aan den Rijn, Bachsingel/Ziekenhuis | ||
Alphen aan den Rijn, Ziekenhuis | ||
Alphen aan den Rijn, Marsdiep | ||
Alphen aan den Rijn, Churchilllaan | ||
Alphen aan den Rijn, 's Molenaarsbrug | ||
Alphen aan den Rijn, Verwo Alphen | ||
Koudekerk aan den Rijn, Landlustweg | ||
Koudekerk aan den Rijn, Spanbeton | ||
Koudekerk aan den Rijn, 't Ford | ||
Koudekerk aan den Rijn, Rijnpark | ||
Koudekerk aan den Rijn, Weidedreef | ||
Koudekerk aan den Rijn, Doctor Vlaanderenlaan | ||
Koudekerk aan den Rijn, Begraafplaats | ||
Hazerswoude-Rijndijk, Raadhuis | ||
Hazerswoude-Rijndijk, Gemeneweg | ||
Hazerswoude-Rijndijk, Maalderij De Hoop | ||
Hazerswoude-Rijndijk, Scheepjeskerk | ||
Hazerswoude-Rijndijk, Groenendijk | ||
Zoeterwoude-Rijndijk, Rijneke Boulevard | ||
Zoeterwoude-Rijndijk, Rijndijk | ||
Zoeterwoude-Rijndijk, Burgemeester Smeetsweg | ||
Zoeterwoude-Rijndijk, Oranjelaan | ||
Zoeterwoude-Rijndijk, Goede Herder | ||
Leiden, Leiderdorpsebrug | ||
Leiden, Meerburgerkade | ||
Leiden, Wilhelminabrug | ||
Leiden, Burggravenlaan | ||
Leiden, Plantage | ||
Leiden, Kraaierstraat | ||
Leiden, Korevaarstraat | ||
Leiden, Breestraat | ||
Leiden, Prinsessekade | ||
Leiden, Nieuwe Beestenmarkt | ||
Leiden, Steenstraat | ||
Leiden, Centraal Station |
Geschiedenis
Met de ingebruikname van de ESOfoon werd het oude lijnnummer 7 op 23 mei 1982 gewijzigd naar 169, daar dit systeem geen dubbele lijnnummers kan verwerken. De lijn bleef met een ongewijzigde route dagelijks 1x/uur rijden met twee extra ritten in de ochtendspits naar Leiden en twee extra ritten in de middagspits naar Alphen a/d Rijn.
In de dienstregeling 1984/1985 reed nog slechts in de ochtendspits één extra rit vanaf Hazerswoude Dorp naar Alphen a/d Rijn. In de middagspits reden geen extra ritten meer.
In de dienstregeling 1986/1987 vertrokken inmiddels doordeweeks de tweede en vierde rit in Hazerswoude Dorp richting Alphen en op zaterdag vertrok eveneens de eerste rit richting Alphen a/d Rijn vanuit Hazerswoude. In de dienstregeling 1987/1988 was Hazerswoude Dorp ook het beginpunt van de tweede rit op zaterdag. In de dienstregeling 1989/1990 vertrok doordeweeks alleen ritnr. 2 nog uit Hazerswoude.
Vanaf 27 mei 1990 gingen in de middagspits twee extra ritten rijden van Hazerswoude-Rijndijk naar Leiden in aansluiting op lijn 168 uit Alphen a/d Rijn, deze lagen dan slechts een kwartier verschoven tot de volgende rit. Één jaar later gingen deze over het hele traject rijden, waarbij reizigers voor lijn 168 moesten overstappen i.p.v. dat zij konden blijven zitten.
In de dienstregeling 1997/1998 reden in de ochtendspits twee extra ritten va Alphen a/d Rijn naar Leiden en één rit van Hazerswoude Rijndijk naar Alphen a/d Rijn. Tussen 12:40 en 17:40 werd elk half uur van Leiden naar Alphen a/d Rijn gereden.
Op 24 mei 1998 werd de route in Alphen a/d Rijn gewijzigd. De route via De Aarhof verviel, daarvoor in de plaats ging de lijn voortaan via de Willem de Zwijgerlaan en Pr. Bernhardlaan rijden als gedeeltelijke vervanging van lijn 76. De halte bij De Aarhof verviel, reizigers voor deze halte konden voortaan gebruik maken van de nieuwe halte Centrum/Hoge Zijde.
Op 30 mei 1999 ging de ZWN op in het nieuw ontstane Connexxion, tezamen met NZH, Oostnet en Midnet. Vanaf het Marsdiep ging deze lijn voortaan via Driehoorne en het Centrum rijden, waarmee de route van lijn 76 overgenomen werd.
In de dienstregeling 2004 werd nog steeds dagelijks 1x/uur gereden. In de ochtendspits reed één extra in beide richtingen en in de middagspits reed 2x/uur een bus naar Alphen a/d Rijn.
Voorts werd in de ochtendspits richting Alphen a/d Rijn en de middagspits richting Leiden tweemaal over bedrijventerrein Grote Polder gereden.
Een van de weinige wijzigingen rond lijn 169 heeft rond 2004 plaatsgevonden in Alphen aan den Rijn, toen de kleine lus door het bedrijventerrein Henry Dunantweg opgeheven werd. De halte Rijnland Ziekenhuis is bij de opheffing van het lusje verplaatst naar de Meteoorlaan. De huidige situatie rond de halte Rijnland/Bachsingel, welke alleen richting Leiden bediend wordt, is ontstaan op dit moment, doordat de halte richting Alphen te dicht bij de halte Rijnland Ziekenhuis stond.
Op 9 december 2012 werd de exploitatie overgenomen door Arriva als winnaar van de concessie Duin- en Bollenstreek/Leiden Rijnstreek/Midden-Holland.
Vanaf 10 december 2017 werd er buiten de zomervakantie ook tussen 9:00 - 12:00 tweemaal per uur gereden (voorheen eenmaal per uur). Ook werd in Alphen aan den Rijn niet langer door het centrum en via de Aarhof gereden, maar via de Prins Bernhardlaan en de Willem de Zwijgerlaan. Een aantal haltes in Alphen aan den Rijn werd hernoemd: Alrijne Ziekenhuis → Oudshoorn/Ziekenhuis; Alrijne/Bachsingel → Bachsingel/Ziekenhuis; Eisenhowerlaan → Ziekenhuis.
Voormalige route(s)
Voormalige route via het Rijnland Zkh. in Alphen a/d Rijn
Halte | ||
Alphen a/d Rijn, Driehoorne | ||
Alphen a/d Rijn, Rijnland Ziekenhuis | ||
Alphen a/d Rijn, Halverwege | ||
Alphen a/d Rijn, Bachsingel | ||
Alphen a/d Rijn, Eisenhowerlaan |
Voormalige route via de Grote Polder
Halte | ||
Zoeterwoude Rijndijk, Burgemeester Smeetsweg | ||
Zoeterwoude Rijndijk, Heineken | ||
Zoeterwoude Rijndijk, 3M | ||
Zoeterwoude Rijndijk, Industrieweg | ||
Zoeterwoude Rijndijk, Oranjelaan | ||
Zoeterwoude Rijndijk, Goede Herder |
Voormalige route via de Aarhof
Halte | ||
Alphen aan den Rijn, Station | ||
Alphen aan den Rijn, Castellumstraat | ||
Alphen aan den Rijn, De Aarhof | ||
Alphen aan den Rijn, Lijsterlaan | ||
Alphen aan den Rijn, Meerkoetstraat | ||
Alphen aan den Rijn, Sportlaan |