Betuwelijn
Betuwelijn | |
---|---|
Naam | Betuwelijn |
Lengte | 92,8 km |
Geopend | 1882 - 1885 |
Huidige status | In gebruik |
Geëlektrificeerd | 1978, 1992, Est - Tl: niet |
Aantal sporen | 2, Ktr - Wnn en Gdm - Ddrs: 1 |
Vervoerders | Arriva (Elst - Tiel) |
De Betuwelijn is de spoorlijn van Elst via Tiel, Geldermalsen en Gorinchem naar Dordrecht. De lijn werd aangelegd door de Staat en opengesteld tussen 1882 en 1885. De Betuwelijn is grotendeels enkelspoor, behalve gedeeltes tussen Elst en Kesteren en tussen Tiel Passewaaij en Geldermalsen. Tussen Tiel en Dordrecht is de lijn geëlektrificeerd.
De naam Betuwelijn wordt soms ook gebruikt voor de Betuweroute, de nieuwe goederenspoorlijn die op veel plekken parallel aan de Betuwelijn ligt.
Sinds 2007 rijden de treinen op het gedeelte tussen Geldermalsen en Dordrecht in opdracht van de provincie Zuid-Holland onder de naam MerwedeLingelijn. Op dit traject werden in 2011 en 2012 meerdere nieuwe haltes geopend.
Inhoud
Opening, elektrificatie en dubbelspoor
De spoorlijn werd in drie delen geopend:
- Elst - Geldermalsen: 1 november 1882
- Geldermalsen - Gorinchem: 1 december 1883
- Gorinchem - Dordrecht: 16 juli 1885
De spoorlijn is alleen ten westen van Tiel geëlektrificeerd:
- Tiel - Geldermalsen: 1978
- Geldermalsen - Dordrecht: 1992
De spoorlijn is deels enkelsporig; dubbelspoor is wel aangebracht tussen de Vork en Kesteren, tussen Wadenoijen en Geldermalsen en tussen Dordrecht Stadspolders en Dordrecht.
Traject
Halte | ||
Elst | ||
lijn naar Nijmegen | ||
lijn van Nijmegen | ||
Vork | ||
Valburg | ||
snelweg A50 | ||
Zetten-Andelst | ||
Hemmen-Dodewaard | ||
Opheusden | ||
lijn naar Amersfoort | ||
Kesteren | ||
Schaapsteeg | ||
snelweg A15 | ||
Echteld | ||
Amsterdam-Rijnkanaal | ||
Tiel | ||
Tiel Passewaaij | ||
Bommelschestraatweg | ||
Wadenoijen | ||
Breedestraat | ||
snelweg A15 | ||
Utrechtsestraatweg | ||
lijn van Boxtel | ||
Geldermalsen | ||
Linge | ||
lijn naar Utrecht Centraal | ||
Beesd | ||
snelweg A2 | ||
Rhenoy | ||
Leerdam | ||
Leerdam Broekgraaf | ||
Merwedekanaal | ||
Arkel | ||
snelweg A27 | ||
snelweg A15 | ||
Gorinchem Papland | ||
Gorinchem | ||
Schelluinen | ||
Giessen-Nieuwkerk | ||
Boven-Hardinxveld | ||
Hardinxveld-Giessendam | ||
Giessen | ||
Gasfabriek | ||
Hardinxveld Blauwe Zoom | ||
Sliedrecht | ||
Sliedrecht Baanhoek | ||
Beneden-Merwede | ||
Wantij | ||
Dordrecht Stadspolders | ||
't Visschertje | ||
lijn van Breda | ||
Dordrecht |
Dienstregeling
Dienstregeling 2024
Treinsoort | Treinserie | Frequentie | Traject | Vervoerder | Opmerkingen |
---|---|---|---|---|---|
Sprinter | 6700 | 2x/uur | Utrecht Centraal - Tiel | NS | |
Stoptrein | 31100 | 2x/uur | Arnhem Centraal - Tiel | Arriva | Stopt niet te Arnhem Zuid |
Stoptrein | 7100 | 1-2x/uur | Dordrecht - Gorinchem | Qbuzz | Stopt niet te Hardinxveld Blauwe Zoom. 's Avonds na 21:00 uur en op zondag wordt slechts 1x per uur gereden. |
Stoptrein | 7200 | 1-2x/uur | Dordrecht - Geldermalsen | Qbuzz |
Historische dienstregeling
- Informatie over de bediening van Betuwelijn door treinen in het verleden is te vinden onder Betuwelijn/Bediening.
- Geëlektrificeerde spoorlijnen
- Spoorlijn
- Station Elst
- Station Zetten-Andelst
- Station Hemmen-Dodewaard
- Station Opheusden
- Station Kesteren
- Station Tiel
- Station Tiel Passewaaij
- Station Geldermalsen
- Station Beesd
- Station Leerdam
- Station Arkel
- Station Gorinchem
- Station Boven-Hardinxveld
- Station Hardinxveld-Giessendam
- Station Hardinxveld Blauwe Zoom
- Station Sliedrecht
- Station Sliedrecht Baanhoek
- Station Dordrecht Stadspolders
- Station Dordrecht
- Betuwelijn