Lijn 13 Amsterdam, Centraal Station - Geuzenveld
Tramlijn 13 | |
Vervoerder(s) | GVB |
Concessie | Stadsvervoer Amsterdam |
Lijnsoort | Tram |
Stadsdienst | Amsterdam |
Lijnlogo | |
Materieel | Combino |
Rijdt sinds | 18 september 1989 |
Voorganger(s) | 13 |
Frequenties
| |
Spits | 8x/uur |
Spits (vakantie) | 6x/uur (zomer) |
Dal | 8x/uur |
Dal (vakantie) | 6x/uur (zomer) |
Avond | 5-8x/uur |
Avond (vakantie) | 4-6x/uur (zomer) |
Zaterdag | 4-8x/uur |
Zaterdag (vakantie) | 4-6x/uur (zomer) |
Zondag | 4-8x/uur |
Zondag (vakantie) | 4-6x/uur (zomer) |
Vragen? Zie onze OV Vraagbaak |
---|
Lijn 13 rijdt van Geuzenveld via de Jan van Galenstraat Burgemeester de Vlugtlaan, het Mercatorplein en de Westermarkt naar station Amsterdam Centraal.
Omleiding
Een deel van de vervallen haltes wordt bediend door pendelbus 313.
Route
Halte | ||
Amsterdam, Lambertus Zijlplein | ||
Amsterdam, Doctor Hendrikus Colijnstraat | ||
Amsterdam, Burgemeester van Leeuwenlaan | ||
Amsterdam, Slotermeerlaan | ||
Amsterdam, Burgemeester Rendorpstraat | ||
Amsterdam, Jan van Galenstraat | ||
Amsterdam, Jan Tooropstraat | ||
Amsterdam, Jan Voermanstraat | ||
Amsterdam, Admiraal Helfrichstraat | ||
Amsterdam, Lodewijk van Deysselstraat | ||
Amsterdam, Plein '40 - '45 | ||
Amsterdam, Burgemeester Eliasstraat | ||
Amsterdam, Burgemeester Fockstraat | ||
Amsterdam, Burgemeester de Vlugtlaan | ||
Amsterdam, Bos en Lommerplein | ||
Amsterdam, Erasmusgracht | ||
Amsterdam, Jan van Galenstraat (Hoofdweg) | ||
Amsterdam, Mercatorplein | ||
Amsterdam, Marco Polostraat | ||
Amsterdam, Admiraal de Ruijterweg | ||
Amsterdam, Willem de Zwijgerlaan | ||
Amsterdam, Bilderdijkstraat | ||
Amsterdam, Marnixstraat | ||
Amsterdam, Westermarkt | ||
Amsterdam, Dam | ||
Amsterdam, Nieuwezijds Kolk | ||
Amsterdam, Centraal Station |
Geschiedenis
Hoewel lijn 13 tegenwoordig met West wordt geassocieerd, begon de lijn zijn bestaan in het oosten van de stad. Het begon in 1884 met een paardentramlijn vanaf de Czaar Peterstraat via de Oostenburgergracht, Wittenburgergracht en Kattenburgergracht naar het Kadijksplein. Vanaf 1904 kregen alle overgebleven paardentramlijnen een nummer, deze lijn werd 1B. Al in 1905 werd dat gewijzigd in 4A en nog datzelfde jaar werd het 2A. In 1906 werd deze lijn tenslotte onder het nummer 13 geëlektrificeerd en verlengd via de Prins Hendrikkade naar het CS, vanaf 1908 reed de lijn door naar de Dam.
In 1921 werd de lijn verlengd via de Raadhuisstraat, Rozengracht, De Clercqstraat, Bilderdijkstraat en Kwakersplein naar het Bellamyplein. In 1922 werd dat eindpunt alweer verlaten en ging de lijn vanaf de De Clercqstraat naar het Frederik Hendrikplantsoen rijden. In 1927 werd ook dat eindpunt verlaten en werd de lijn vanaf de De Clercqstraat verlengd via de Admiraal De Ruyterweg en Jan Evertsenstraat naar het Mercatorplein. In 1932 werd de lijn geknipt: het westelijke deel (CS-Mercatorplein) bleef lijn 13, het oostelijke deel (CS-Czaar Peterstraat) heette voortaan lijn 19.
Na de oorlog keerde de lijn via dezelfde route terug en bleef zo rijden tot 1950, toen de lijn via de Hoofdweg werd verlengd naar het Bos en Lommerplein. In 1954 ging de lijn een eind verder rijden, via de Burgemeester De Vlugtlaan en Slotermeerlaan naar het Sloterpark. In 1974 werd de lijn nog verder verlengd: via de Burgemeester Roëllstraat naar het Lambertus Zijlplein in Geuzenveld. De lijn werd in 1989 "rechtgetrokken" vanaf het Mercatorplein via het zogenaamde Driejannentraject (Jan Evertsenstraat, Jan Tooropstraat en Jan van Galenstraat) naar de Burgemeester Roëllstraat. Vanaf 2000 werd de lijn een aantal maanden ingekort tot het Sloterpark wegens reconstructiewerkzaamheden aan het Lambertus Zijlplein. Sinds 2001 ligt het trameindpunt op straatniveau (voorheen op een dijk).
Per 14 december 2014 kwam de halte Martelaarsgracht te vervallen.