Antwerpen-Centraal
Station Antwerpen-Centraal | |
---|---|
Plaats | Antwerpen |
Land | België |
Geopend | 11 augustus 1905 |
Verkorting | FN |
NS-verkorting | Atw |
Vervoerder(s) | NS Hispeed, NMBS, Thalys |
Antwerpen-Centraal is een station aan spoorlijnen 12, 25, 27 en HSL 4.
Het stationsgebouw dateert van 1905, en wordt ook wel de Spoorwegkathedraal van België genoemd. Het bestaat uit een grote perronkap, en een gebouw met bordessen en een grote koepel.
Het station is na 2000 grondig verbouwd. Telde het station eerst slechts zes kopsporen op niveau +1. Tegenwoordig liggen er op niveau -1 vier kopsporen. Op het diepste niveau, -2, liggen vier doorgaande sporen die in verbinding staan met de doorgaande spoortunnel onder Antwerpen. Deze spoortunnel sluit bij Antwerpen-Luchtbal op de spoorlijnen richting Nederland.
Eerdere stations op dezelfde locatie hadden de naam Borgerhout (1836-1854) en Antwerpen-Oost (1854-1905).
Trein
In de dienstregeling 2015 stoppen de volgende treinen op dit station. De treinen zijn gesorteerd op rijrichting, sommige treinen zijn daarom twee keer genoemd.
Richting Antwerpen-Zuid, Sint-Niklaas en Gent
Serie | Route | Opmerkingen |
---|---|---|
Intercity 700 | Antwerpen-Centraal - Sint-Niklaas - Gent-Sint-Pieters - Kortrijk - Ieper - Poperinge | 1x per uur. Rijdt samen met serie 19700. |
Intercity 19700 | Antwerpen-Centraal - Sint-Niklaas - Gent-Sint-Pieters - Kortrijk - Lille-Flandres | ±1x per uur. Rijdt samen met serie 700. |
Intercity 1800 | Antwerpen-Centraal - Sint-Niklaas - Gent-Sint-Pieters - Brugge - Oostende | 1x per uur. |
Lokaaltrein 2550 | (Puurs -) Antwerpen-Zuid - Antwerpen-Centraal - Essen - Roosendaal | 1x per uur. Rijdt in het weekend tot Antwerpen-Zuid. |
Lokaaltrein 2650 | (Dendermonde -) Lokeren - Sint-Niklaas - Antwerpen-Centraal | 1x per uur. Rijdt in de spits naar Dendermonde. |
Intercity 3000 | Antwerpen-Centraal - Sint-Niklaas - Gent-Sint-Pieters | 1x per uur. Rijdt niet in het weekend. |
Richting Mechelen en Brussel
Richting Lier
Serie | Route | Opmerkingen |
---|---|---|
Lokaaltrein 2850 | Leuven - Aarschot - Lier - Antwerpen-Centraal | 1x per uur. |
Intercity 2900 | Week: Leuven - Aarschot - Lier - Antwerpen-Centraal Weekend: Liège-Guillemins - Hasselt - Aarschot - Lier - Antwerpen-Centraal |
1x per uur. Andere route in het weekend. |
Lokaaltrein 2950 | Mol - Herentals - Lier - Antwerpen-Centraal | 1x per uur. Rijdt niet in het weekend. |
Intercity 4200 | Turnhout - Herentals - Lier - Antwerpen-Centraal | 1x per uur. |
Intercity 4300 | Hamont - Mol - Herentals - Lier - Antwerpen-Centraal | 1x per uur. Rijdt samen met serie 4400. |
Intercity 4400 | Hasselt - Mol - Herentals - Lier - Antwerpen-Centraal | 1x per uur. Rijdt samen met serie 4300. Rijdt in het weekend 1x per 2 uur. |
Richting Roosendaal, Rotterdam of Noorderkempen
Serie | Route | Opmerkingen |
---|---|---|
Intercity 600 | Antwerpen-Centraal - Antwerpen-Luchtbal - Noorderkempen | ±1x per uur. Dienstregeling met gaten |
Lokaaltrein 2550 | (Puurs -) Antwerpen-Zuid - Antwerpen-Centraal - Essen - Roosendaal | 1x per uur. Rijdt in het weekend tot Antwerpen-Zuid. |
Intercity 3300 | (Essen - ) Antwerpen-Centraal - Mechelen - Brussel-Zuid ( - Braine-le-Comte - Binche) | 1x per uur. Rijdt in het weekend tot Antwerpen-Centraal. Rijdt in het weekend verder naar Binche. |
Intercity 9200 | Brussel-Zuid - Brussel-Nationaal-Luchthaven - Antwerpen-Centraal - Roosendaal - Rotterdam Centraal - Den Haag HS - Amsterdam Centraal | 1x per uur. Beneluxtrein |
Thalys 9300 | Amsterdam Centraal - Schiphol - Rotterdam Centraal - Antwerpen-Centraal - Brussel-Zuid - Paris Nord | ±1x per uur. |
Thalys 9900 | Amsterdam Centraal - Schiphol - Rotterdam Centraal - Antwerpen-Centraal - Brussel-Zuid - Lille Europe | 1-2x per dag. Seizoenstreinen in weekenden. |
Historische Bediening
- Informatie over de bediening van Antwerpen-Centraal door Nederlandse treinen in het verleden is te vinden onder Antwerpen-Centraal/Bediening (Nederland).
- Informatie over de bediening van Antwerpen-Centraal door Belgische treinen in het verleden is te vinden onder Antwerpen-Centraal/Bediening (België).
Premetro (De Lijn)
Metrostation Diamant | |
---|---|
Metronetwerk | Antwerpen |
Plaats | Antwerpen |
Lijn(en) | 2, 6, 9, 15 |
Het centraal station is ondergronds verbonden met de premetrostations Astrid en Diamant. Hier stoppen ook een aantal tramlijnen.
- Lijn 2 Merksem Fortsteenweg - Hoboken Lelieplaats
- Lijn 6 Antwerpen, Luchtbal - Olympiade
- Lijn 9 Antwerpen Linkeroever - Deurne Eksterlaar
- Lijn 15 Antwerpen Linkeroever - Boechout P+R Capenberg
Metrostation Astrid | |
---|---|
Metronetwerk | Antwerpen |
Plaats | Antwerpen |
Lijn(en) | 2, 3, 5, 6 |
- Lijn 2 Merksem Fortsteenweg - Hoboken Lelieplaats
- Lijn 3 Merksem Fortsteenweg - Zwijndrecht Krijgsbaan
- Lijn 5 Wijnegem Fortveld - Antwerpen Linkeroever
- Lijn 6 Antwerpen, Luchtbal - Olympiade
Bus/Tram
Halte Centraal Station | |
---|---|
Plaats | Antwerpen |
Vervoerregio('s) | Antwerpen |
Vervoerder(s) | De Lijn |
Rondom het station liggen diverse halten voor bussen en trams. Op loopafstand ligt het grotere busknooppunt F. Rooseveltplaats.
Tram (De Lijn)
- Lijn 10 Antwerpen Melkmarkt - Wijnegem Fortveld
- Lijn 11 Antwerpen Melkmarkt - Berchem Groenenhoek
- Lijn 12 Antwerpen, Bolivarplaats - Sportpaleis
- Lijn 24 Hoboken Schoonselhof - Borsbeek Silsburg
Stadsbus (De Lijn)
- Lijn 17 Antwerpen Rijnkaai - Edegem UZ
- Lijn 19 Antwerpen Rooseveltplaats - Deurne Drakenhoflaan
- Lijn 21 Antwerpen Rooseveltplaats - Aartselaar Aquafin
- Lijn 23 Antwerpen, Montrealstraat - Rooseveltplaats
- Lijn 31 Antwerpen, CMB - Station Berchem
- Lijn 32 Antwerpen Rooseveltplaats - Edegem Sint-Goriksplein
Streekbus (De Lijn)
- Lijn 242 Antwerpen Rooseveltplaats - Kontich Kerk
- Lijn 244 Antwerpen Rooseveltplaats - Wommelgem Silsburg/Krijgsbaan
- Lijn 410 Antwerpen Rooseveltplaats - Turnhout Markt
- Lijn 411 Antwerpen Rooseveltplaats - Zandhoven Dorp
- Lijn 412 Antwerpen Rooseveltplaats - Sint-Job-in-'t-Goor Lochtenbergplein
- Lijn 414 Antwerpen Rooseveltplaats - Zandhoven VTI
- Lijn 415 Antwerpen Rooseveltplaats - Turnhout Markt
- Lijn 416 Antwerpen Rooseveltplaats - Turnhout Markt
- Lijn 417 Antwerpen Rooseveltplaats - Turnhout Markt
- Lijn 418 Antwerpen Rooseveltplaats - Herentals Station
- Lijn 420 Antwerpen Rooseveltplaats - Herentals Station
- Lijn 421 Antwerpen Rooseveltplaats - Zandhoven Dorp
- Lijn 427 Antwerpen Rooseveltplaats - Herentals Station
- Lijn 429 Antwerpen Rooseveltplaats - Herentals Station
Spitsbus (De Lijn)
Schoolbus (De Lijn)
- Lijn 422 Antwerpen Rooseveltplaats - Lier Veemarkt
- Lijn 423 Antwerpen Rooseveltplaats - Lier Veemarkt
Nachtbussen (De Lijn)
- Lijn N24 Antwerpen Rooseveltplaats - Wijnegem Dorp
- Lijn N62 Antwerpen Straatsburgdok - Merksem Burg. Nolfplein
- Lijn N65 Antwerpen Rooseveltplaats - Putte Moretuslei