60.572
bewerkingen
Wijzigingen
geen bewerkingssamenvatting
{{LijnInfo
|lijnnr=15
|afbeeldingroute=326'''Amsterdam:''' Station Sloterdijk - Bos en Lommer - Surinameplein - Haarlemmermeerstation -15.jpg|onderschrift=GVB 326 op station SloterdijkStation Zuid
|vervoerder=[[GVB]]
|concessie=Stadsvervoer Amsterdam(2012-2024)|materieel=[[Mercedes-Benz CitaroVDL Citea|Mercedes-Benz Citaro G]], [[VDL Berkhof Citea]], [[Berkhof JonckheerSLFA-180 Electric]]
|lijnsoort=Stadsbus
|stad=Amsterdam|lijnlogo=Lijnkleur15.svg|periode=11 december 2011|voorganger=[[Lijn 15 Amsterdam, Station Sloterdijk - Muiderpoortstation (2006-2009)|15]]|frequentie_spits=10x6x/uur|frequentie_spits_vakantie=6x4x/uur (zomer)|frequentie_dal=6-10x6x/uur
|frequentie_dal_vakantie=4x/uur (zomer)
|frequentie_avond=4-5x/uur
|frequentie_avond_weekend=4x/uur
|frequentie_avond_vakantie=4x/uur (zomer)
|frequentie_zaterdag=4x/uur
|frequentie_zondag=4x/uur
|frequentie_avondafbeelding=41902-6x/uur15.jpg|onderschrift='''Lijn 15''' rijdt op de Parnassusweg in Amsterdam.|afbeelding2=StadsbusGVB1952.jpg|onderschrift2='''Lijn 15''' op het busstation Amsterdam Zuid.|afbeelding3=Lijn 15 (1906) Station Sloterdijk.jpeg|onderschrift3='''Lijn 15''' rijdt bij Station Sloterdijk.
}}
'''Lijn 15''' rijdt van station [[Afbeelding:Lijnkleur15.svg|40pxAmsterdam Sloterdijk]] via Bos en Lommer, het Surinameplein en het Haarlemmermeerstation naar station [[Amsterdam Zuid]] (Lijnkleur wordt bij buslijnen nooit getoond).
== Route ==
{{RouteTop |{{RouteRij RouteRijStation| {{Rimg| [[Afbeelding:Route_0sTr.svg0sTr}} |35px]] Amsterdam| [[Amsterdam Sloterdijk|Amsterdam, Station Sloterdijk]]}}{{RouteRij | [[Afbeelding:Route_rsr.svg{{Rimg|35px]] rsr}} | Amsterdam, Bos en Lommerplein}}{{RouteRij | [[Afbeelding:Route_rhrr.svg{{Rimg|35px]] rhrr}} | Amsterdam, Erasmusgracht}}{{RouteRij | [[Afbeelding:Route_rsr.svg{{Rimg|35px]] rsr}} | Amsterdam, Jan van Galenstraat}}{{RouteRij | [[Afbeelding:Route_rsr.svg{{Rimg|35px]] rsr}} | Amsterdam, Mercatorplein}}{{RouteRij | [[Afbeelding:Route_rsr.svg{{Rimg|35px]] rsr}} | Amsterdam, Willem Schoutenstraat}}{{RouteRij | [[Afbeelding:Route_rsr.svg{{Rimg|35px]] rsr}} | Amsterdam, Postjesweg}}{{RouteRij | [[Afbeelding:Route_rsr.svg{{Rimg|35px]] rsr}} | Amsterdam, Corantijnstraat}}{{RouteRij | [[Afbeelding:Route_rsr.svg|35px]] {{Rimg| Amsterdam, Hoofdwegrsr}}{{RouteRij | [[Afbeelding:Route_rsr.svg|35px]] | Amsterdam, Surinameplein}}{{RouteRij | [[Afbeelding:Route_rsr.svg{{Rimg|35px]] rsr}} | Amsterdam, Haarlemmermeerstraat}}{{RouteRij | [[Afbeelding:Route_rsr.svg{{Rimg|35px]] rsr}} | Amsterdam, Hoofddorpplein}}{{RouteRij | [[Afbeelding:Route_rhrr.svg{{Rimg|35px]] rhrr}} | Amsterdam, Zeilstraat}}{{RouteRij RouteRijPlaats| [[Afbeelding:Route_rsBr.svg{{Rimg|35px]] rsBr}} | Amsterdam| [[Amsterdam Haarlemmermeerstation|Amsterdam, Haarlemmermeerstation]]}}{{RouteRij | [[Afbeelding:Route_rsr.svg{{Rimg|35px]] rsr}} | Amsterdam, Olympiaweg}}{{RouteRij | [[Afbeelding:Route_rsr.svg{{Rimg|35px]] rsr}} | Amsterdam, Olympiaplein}}{{RouteRij | [[Afbeelding:Route_rsr.svg{{Rimg|35px]] rsr}} | Amsterdam, Prinses Irenestraat}}{{RouteRij RouteRijStation| [[Afbeelding:Route_rhrr.svg|35px]] {{Rimg| Amsterdam, StrawinskylaanrsT0}}{{RouteRij | [[Afbeelding:Route_rsT0.svg|35px]] Amsterdam| [[Amsterdam Zuid|Amsterdam, Station Zuid]]}}
}}
== Historie = Varia ===Voor Jarenlang was dit de drukste buslijn van het begin [[GVB]]-netwerk, maar sinds de opening van metrolijn 50 niet meer. Sinds 2006 ging deze lijn 15 moeten we terug naar 1939 toen een lijn E met standaardbussen rijden, na sinds 1986 geleed te hebben gereden. Tegelijkertijd werd ingesteld van het Amstelstation via de Amstellaan (Vrijheidslaan), Zuider Amstellaan (Rooseveltlaan), Scheldestraat, Noorder Amstellaan (Churchilllaan), Apollolaan, Beethovenstraat, Stadionweg, Marathonweg en Bernhard Kochstraat naar het Haarlemmermeerstationfrequentie verhoogd. Een lang leven was deze lijn Dit pakte niet beschorenhelemaal zo uit als voorzien, want al snel na met name doordat nu op het uitbreken oostelijke deel van het traject (Zuid - Muiderpoort) een overcapaciteit werd geboden. Daarom werd per dienstregeling 2008 de Tweede Wereldoorlog frequentie weer verlaagd en werd de [[Lijn 315 Amsterdam, Station Sloterdijk - Station Zuid|lijn opgeheven315]] als versterking geïntroduceerd. Na de oorlog keerde de lijn in 1949 terug via dezelfde routeLijn 15 is sinds december 2009 geknipt bij station Zuid. Het deel Sloterdijk - Zuid wordt onder lijnnummer 15 gereden, sindsdien weer met gelede bussen. In 1950 werd de lijn in één richting verlegd vanaf de Marathonweg via Olympiaweg en Amstelveenseweg naar Het deel Zuid - Muiderpoort draagt sinds 2009 het Haarlemmermeerstation en vanaf 1951 werd deze route in beide richtingen bereden[[Lijn 65 Amsterdam, Station Zuid - KNSM-eiland|lijnnummer 65]].
In 1965 werden 2009 is de lijnen E lijn drastisch ingekort en F aan elkaar geknoopt is het volledige traject van [[Lijn 15 Amsterdam, Station Sloterdijk - Muiderpoortstation (2006-2009)|lijn 15]] ten oosten van station Zuid geknipt en vormden samen overgegaan in [[lijn 1565 Amsterdam, Station Zuid - KNSM-eiland|lijn 65]]. Deze Daarbij werd [[lijn reed dus vanaf het Amstelstation via de Vrijheidslaan, Rooseveltlaan, Scheldestraat, Churchilllaan, Apollolaan, Beethovenstraat, Stadionweg, Marathonweg, Olympiaweg315 Amsterdam, Amstelveenseweg, Zeilstraat, Haarlemmermeerstraat, Hoofdweg, Jan Evertsenstraat en Admiraal De Ruyterweg naar het toenmalige Station Sloterdijk aan de Molenwerf.Ook werd - Station Zuid|spitslijn 315]] opgeheven, waarmee de gelede bussen terugkeerden op lijn rechtgetrokken vanaf de Stadionweg naar het Stadionplein (dus niet meer via Marathonweg en Olympiaweg)15.