152.461
bewerkingen
Wijzigingen
geen bewerkingssamenvatting
|plaats=Arnhem
|verantwoordelijkheid=[[concessie Achterhoek-Rivierenland|Achterhoek-Rivierenland]]<br>[[concessie Veluwe (2011-2020)|Veluwe]]<br>[[Concessie Arnhem Nijmegen (2013-2022)|Arnhem-Nijmegen]]<br>[[Valleilijn]]
|afbeelding=Gelderland in the Netherlands.svg
|onderschrift=De '''provincie Gelderland'''
}}
De '''provincie Gelderland''' is een provincie in het oosten van Nederland. === Verantwoordelijkheid ===De provincie Gelderland is verantwoordelijk voor een aantal concessie. Deze zijn onderverdeeld in de volgende concessiesonderstaande:
* [[concessie Achterhoek-Rivierenland|Achterhoek-Rivierenland]]
* [[concessie Veluwe (2011-2020)|Veluwe]]
* [[Concessie Arnhem Nijmegen (2013-2022)|Arnhem-Nijmegen]] (per 1 januari 2015)* [[Concessie Treindienst Ede/Wageningen-Barneveld-Amersfoort|treindienst Ede/Wageningen-Barneveld-Amersfoort]] De provincie Gelderland is opgedeeld in drie gebiedsconcessies en een lijnconcessies. De regionale treindiensten in de Achterhoek en Rivierenland vallen onder de gelijknamige concessie. Opvallend aan deze concessie is echter dat de gebieden van deze concessie niet direct aan elkaar grenzen. Vroeger waren het dan ook twee aparte concessies die later zijn samengevoegd. De Treindienst tussen Amersfoort en Ede wordt ook wel de [[Valleilijn]] genoemd, deze trein is gekoppeld in Ede aan de bus tussen Ede en Wageningen die ook onder de naam Valleilijn rijdt. Op 1 januari 2015 is de verantwoordelijkheid voor de [[Concessie Arnhem Nijmegen (oftewel 2013-2022)|concessie Arnhem-Nijmegen]] overgenomen van de [[Stadsregio Arnhem-Nijmegen]]. Er was namelijk besloten dat de plusregio's niet langer de verantwoordelijkheid voor het openbaar vervoer hebben en dus is de verantwoordelijkheid overgedragen aan de provincie Gelderland. === Bestuur ===Het bestuur van de provincie wordt uitgevoerd door de gedeputeerde staten van de provincie. De voorzitter van het bestuur is Clemens Cornielje van het VVD. De voorzitter wordt bijna altijd commissaris van de koning genoemd. Daarnaast zijn er nog verschillende andere gedeputeerde met elk hun eigen portefeuille. De portefeuille van het openbaar vervoer ligt bij Conny Bieze van de VVD, dit is dus de verantwoordelijke voor al het openbaar vervoer in de provincie Gelderland. === HOV-projecten ===De provincie Gelderland kent verschillende HOV-projecten. Deze zijn hieronder weergegeven:*[[Veluwelijn]]*[[Valleilijn]])*[[Breng Direct]] Op de Vallei- en Veluwelijn heeft de provincie directe invloed op de dienstregeling en staat dus boven de betreffende vervoerder. De provincie heeft zelfs een eigen huisstijl voor deze HOV-lijnen ontwikkeld en toegepast op het speciale gelede materieel wat op deze lijnen rijdt.