60.072
bewerkingen
Wijzigingen
geen bewerkingssamenvatting
{{LijnInfo
|lijnnr=8
|route='''Groningen:''' P+R Hoogkerk - '''Hoogkerk:''' Dorp - '''Groningen:''' Hoendiep - Centrum - Hoofdstation <s>- De Wijert - Coendersborg - Station Europapark</s>
|vervoerder=[[Qbuzz]]
|concessie=GD (2020-2029)
|lijnsoort=Stadsbus
|stad=Groningen
|lijnkleurwlijnkleurtekst=de9d58ffffff|lijnkleur=804000
|periode=3 januari 2021
|voorganger=[[Lijn 8 Groningen, P+R Hoogkerk - Centraal Station|8]]
|frequentie_dal=2x/uur
|frequentie_zaterdag=2x/uur
|frequentie_zondag=1-2x/uur|frequentie_avond=1-2x/uur
}}
'''Lijn 8''' rijdt van P+R Hoogkerk via het Hoendiep, het Centrum, station [[Groningen]] , De Wijert en de Oosterpoort naar station [[Groningen Europapark]]. === Dienstregeling ===*Na 22:30 uur en op zondag tot circa 10:00 uur wordt slechts 1x/uur gereden.<!--*In de ochtendspits rijden de ritten na aankomst op station Europapark door als [[Lijn 11 Groningen, Station Europapark - Euvelgunne|lijn 11]] Coendersborg naar Euvelgunne.*In de middagspits komen de ritten op station Europapark vanaf [[Lijn 11 Groningen, Station Europapark - Euvelgunne|lijn 11]] vanuit Euvelgunne.-->
{{TariefInfo|concessie=GD}}
=== Omleiding ===
{{Verstoring
|reden=werkzaamheden
|geldigvan=26 april
|geldigtot=1 september 2024
}}
== Route ==
{{RouteTop|
{{RouteRij| {{Rimg|rsr}} | Groningen, De Sanstraat}}
{{RouteRij| {{Rimg|rsr}} | Groningen, Jan Ensinglaan}}
{{RouteRij| {{Rimg|rsr}} | Groningen, Cornelis C. Jetsesstraat}}
{{RouteRij| {{Rimg|rsr}} | Hoogkerk, Bernhardlaan}}
{{RouteRij| {{Rimg|rsr}} | Hoogkerk, Smidstraat}}
{{RouteRij| {{Rimg|rsr}} | Groningen, Willem Barentzstraat}}
{{RouteRij| {{Rimg|rsr}} | Groningen, Westerhaven}}
{{RouteRij| {{Rimg|rsr}} | Groningen, Emmaplein}}{{RouteRij| {{Rimg|rsr}} | Groningen, Zuiderdiep}}{{RouteRij| {{Rimg|rsr}} | Groningen, Hereplein}}{{RouteRijStation| {{Rimg|rsT0rsTr}} | Groningen|Groningen|Groningen, Hoofdstation}}{{RouteRij| {{Rimg|rsr}} | Groningen, Julianaplein}}{{RouteRij| {{Rimg|rsr}} | Groningen, H.R. Holststraat}}{{RouteRij| {{Rimg|rsr}} | Groningen, Jan Luykenstraat}}{{RouteRij| {{Rimg|rsr}} | Groningen, P.C. Hooftlaan}}{{RouteRij| {{Rimg|rsr}} | Groningen, Van Lenneplaan}}{{RouteRij| {{Rimg|rsr}} | Groningen, Vestdijklaan}}{{RouteRij| {{Rimg|rsr}} | Groningen, Bordewijklaan}}{{RouteRij| {{Rimg|rsr}} | Groningen, Geert Teispad}}{{RouteRij| {{BRimg|rrar}} | Groningen, H. Siccamasingel}}{{RouteRij| {{Rimg|rXr}}{{BRimg|rhlar}} | Groningen, Troelstralaan}}{{RouteRij| {{Rimg|rXr}}{{Rimg|rhlr}}{{Rimg|rlr}} | Groningen, Esserhaag}}{{RouteRij| {{Rimg|rXr}}{{Rimg|rhlr}}{{Rimg|rlr}} | Groningen, Saaksumborg}}{{RouteRij| {{Rimg|rXr}}{{Rimg|rhlr}}{{Rimg|rlr}} | Groningen, Nolenslaan}}{{RouteRij| {{Rimg|rXr}}{{Rimg|rhlr}}{{Rimg|rlr}} | Groningen, Händellaan}}{{RouteRij| {{Rimg|rXr}}{{Rimg|rlr}}{{Rimg|rlr}} | Groningen, Sportcentrum Europapark}}{{RouteRij| {{Rimg|rXr}}{{Rimg|rlr}}{{Rimg|rhrr}} | Groningen, Van Ketwich Verschuurlaan}}{{RouteRij| {{Rimg|rXr}}{{Rimg|rlr}}{{Rimg|rhrr}} | Groningen, Van Iddekingeweg}}{{RouteRij| {{Rimg|rXr}}{{Rimg|rlr}}{{Rimg|rhrr}} | Groningen, Thomsonstraat}}{{RouteRij| {{Rimg|rXr}}{{Rimg|rlr}}{{Rimg|rhrr}} | Groningen, Weg der Verenigde Naties}}{{RouteRijStation| {{Rimg|rX0}}{{Rimg|rlr}}{{Rimg|rlr}} | Groningen|Groningen Europapark|Groningen, Station Europapark}}{{RouteRijStation| {{Rimg|rer}}{{Rimg|rTHhlr}}{{Rimg|rlr}} | Groningen|Groningen Europapark|Groningen, Station Europapark (Helperzoom)}}{{RouteRij| {{Rimg|rer}}{{BRimg|rsUr}} | }}
}}
== Geschiedenis ==
Op [[Dienstregeling concessie GD 2021|3 januari 2021]] werd de dienstregeling aangepast naar aanleiding van de veranderde reisbehoeften in de nasleep van de Coronapandemie. Op deze datum werd [[Lijn 8 Groningen, P+R Hoogkerk - Centraal Station|lijn 8]] in drie stukken geknipt. Het traject tussen P+R Hoogkerk en het Europapark via het Centrum bleef als '''lijn 8''' rijden en bleef ongewijzigd gehandhaafd. Het traject tussen het Europapark en De Wijert wordt werd voortaan gereden als [[Lijn 19 Groningen, Station Europapark - Paddepoel|lijn 19]] en het traject tussen De Wijert en P+R Hoogkerk ging als [[Lijn 7 Groningen, Station Noord - P+R Hoogkerk|lijn 7]] rijden. Ook onder de laatste twee lijnnummers bleven de route en dienstregeling zo goed als ongewijzigd.