60.335
bewerkingen
Wijzigingen
geen bewerkingssamenvatting
{{LijnInfo
|type=snelbus
|lijnnr=172
|route=Rotterdam Zuidplein → Oud-Beijerland Poortwijk (/ Oud-Beijerland De Bosschen) → Oud-Beijerland Vierwiekenplein → Oud-Beijerland Zinkweg → Oud-Beijerland Rembrandstraat → Oud-Beijerland Poortwijk → Rotterdam Zuidplein|vervoerder=([[Next]] i.o.v.) [[Connexxion]]|concessie=Hoeksche Waard - Goeree-Overflakkee (2016-20232025)|materieel=[[VDL Citea|VDL Citea LLE-120]],<br>[[VDL Citea|VDL Citea XLE-137]],<br>[[Solaris Urbino|Solaris Urbino 12 Hydrogen]],<br>[[Mercedes-Benz Citaro|Mercedes-Benz Citaro LE]]
|lijnsoort=Streekbus
|periode=28 mei 1995|voorganger=[[Lijn 163 Rotterdam Zuidplein - Oud Beijerland Zinkweg|163]]|frequentie_spits=3-6x/uur(ochtend)<br> 4x/uur (middag)|frequentie_spits_vakantie=2x/uur (mei, zomer, kerst)
|frequentie_dal=2x/uur
|frequentie_avond=1x/uur|frequentie_zaterdag=2x/uur|frequentie_zondag=1x/uur|afbeelding=2143-172.jpg|onderschrift='''Lijn 172''' rijdt op de Randweg in Oud-Beijerland.
}}
== Route ==
{{RouteTop|
{{RouteRijPlaats| {{Rimg|0sMrrer}}{{Rimg|0hlMr}}↓| Rotterdam|Rotterdam Zuidplein|Rotterdam, Zuidplein}}{{RouteRij| {{BRimg|rlearrhlal}} | Heinenoord, Tienvoet}}{{RouteRij| {{Rimg|rlr}}{{Rimg|rhlr}}{{Rimg|0sr0hlr}}↓| Oud-Beijerland, PoortwijkNoord}}{{RouteRij| {{Rimg|rhlr}}{{BRimg|ra0lr}} | }}{{RouteRij| {{Rimg|rhlr}}{{Rimg|rlr}} | Oud-Beijerland, J. v.d. Jan van der Heijdenstraat}}
{{RouteRij| {{Rimg|rhlr}}{{Rimg|rlr}} | Oud-Beijerland, De Bosschen}}
{{RouteRij| {{BRimg|ra0lrrahll}} | Oud-Beijerland, Laurens Janszoon Costerstraat}}{{RouteRij| {{Rimg|rhlrrer}}{{Rimg|0srrhlr}} | Oud-Beijerland, L.J. CosterstraatDiepenhorstsingel}}{{RouteRij| {{BRimgRimg|ra0lr}rer} | }}{{RouteRij| {{Rimg|rhlr}} | Oud-Beijerland, DiepenhorstsingelBierkade}}{{RouteRij| {{Rimg|rhlr}} | Oud-Beijerland, Bierkaderer}}{{RouteRij| {{Rimg|rhlr}} | Oud-Beijerland, Vierwiekenplein}}{{RouteRij| {{Rimg|rer}}{{Rimg|rhlr}} | Oud-Beijerland, Spuioeverweg}}{{RouteRij| {{Rimg|rer}}{{Rimg|rhlr}} | Oud-Beijerland, Zoomwijcklaan}}{{RouteRij| {{Rimg|rer}}{{Rimg|rhlr}} | Oud-Beijerland, Winkelcentrum}}{{RouteRij| {{Rimg|rer}}{{Rimg|rhlr}} | Oud-Beijerland, Zinkweg}}{{RouteRij| {{Rimg|rer}}{{Rimg|rhlr}} | Oud-Beijerland, De Egmontshof}}{{RouteRij| {{Rimg|rer}}{{Rimg|rhlr}} | Oud-Beijerland, Rembrandtstraat}}{{RouteRij| {{Rimg|rer}}{{Rimg|rhlr}} | Oud-Beijerland, Maseratilaan}}{{RouteRij| {{Rimg|rer}}{{Rimg|rhlr}} | Oud-Beijerland, CroonenburghKoninginneweg}}{{RouteRij| {{Rimg|rer}}{{Rimg|rhlr}} | Oud-Beijerland, Sportlaan}}{{RouteRij| {{BRimgRimg|rer}}{{Rimg|rlearrhlr}} | Oud-Beijerland, Poortwijk Noord}}{{RouteRij| {{Rimg|rhlrrer}}{{Rimg|rs0rhlr}}↓| Oud-BeijerlandHeinenoord, PoortwijkTienvoet}}{{RouteRijPlaats| {{Rimg|rsM0rer}}{{Rimg|rhlM0}}↓| Rotterdam|Rotterdam Zuidplein|Rotterdam, Zuidplein}}
}}
== Geschiedenis ==
In de [[ZWN Dienstregeling Hoeksche Waard 19971995/19981996|dienstregeling 19971995/19981996]] werd op maandag t/m zaterdag overdag een basisuurdienst in de ochtendspits elke 10 minuten geredenvanaf de Zinkweg naar Rotterdam. In de ochtendspits het ochtenddal (09:00 - 13:00 uur) werd tot wel 3x/elk uur extra gereden '''en naarmate de middag vorderde, liep de frequentie op naareen kwartierdienst. ''' Rotterdam s Avonds reden twee ritten rond 20:30 en in de middagspits 21:30 uur naar Oud-Beijerland (Sportlaan respectievelijk Zinkweg). Op zaterdag werd 4x1x/uur over het hele traject gereden. Op en op zondag werd reden slechts 4x/dag drie ritten (1x per 2 uur) gereden.
Vanaf [[Dienstregeling concessie Hoeksche Waard - Goeree-Overflakkee 2013/2014|31 augustus 2014]] ging deze lijn op zondag 1x/uur rijden tussen ongeveer 10:20 en 17:00 uur. Vanaf [[Dienstregeling concessie Hoeksche Waard - Goeree-Overflakkee 2015|25 januari 2015]] gingen alle ritten op zondag enkel van Oud-Beijerland (L.J. Costerstraat) naar Rotterdam rijden, daarentegen ging de lijn in de avonduren 1x/uur naar Rotterdam rijden. Op [[Dienstregeling concessie Hoeksche Waard - Goeree-Overflakkee 2016|13 december 2015]] ging de volgende concessie [[Concessie Hoeksche Waard - Goeree-Overflakkee (2016-20232025)|Hoeksche Waard - Goeree-Overflakkee]] van start. Deze was na de aanbestedingsronde gewonnen door [[Connexxion]], waardoor zij weer deze vervoerder terugkeerde in één van haar zijn ontstaansgebieden. Naast de introductie van het [[Randstadnet|R-net]] werden diverse andere wijzigingen doorgevoerd.<br>Deze lijn bleef goeddeels ongewijzigd rijden, alleen in de avonduren en op zondag kwamen alle ritten vanwege de geringere bezetting te vervallen. Op [[Dienstregeling concessie Hoeksche Waard - Goeree-Overflakkee 2020|16 juni 2020]] werd de halte Poortwijk in Oud-Beijerland hernoemd naar Poortwijk Noord. Vanaf [[Dienstregeling concessie Hoeksche Waard - Goeree-Overflakkee 2022|9 januari 2022]] ging deze lijn ook in de avonduren en op zondag rijden. De frequentie op zaterdag werd verhoogd van 1x naar 2x/uur. De route in Oud-Beijerland werd aangepast. Voortaan werd via de Koninginnelaan gereden. De nieuwe halte Tienvoet aan de rand van Heinenoord werd toegevoegd aan de route.{{RouteTopSpoiler|Voormalige route door Oud-Beijerland|{{RouteRij| {{Rimg|rer}}{{Rimg|rhlr}} | Oud-Beijerland, Maseratilaan}}{{RouteRij| {{Rimg|rer}}{{Rimg|rhlr}} | Oud-Beijerland, Croonenburgh}}{{RouteRij| {{Rimg|rer}}{{BRimg|rhlar}} | Oud-Beijerland, Sportlaan}}}}