140.971
bewerkingen
Wijzigingen
geen bewerkingssamenvatting
{{LijnInfoVLijnInfo
|route=Gorinchem - Spijk - Heukelum - Asperen - Leerdam
|lijnnr=73
|afbeelding=lijn73_DAV.jpg|onderschrift='''Lijn 73''' staat bij station Gorinchem.|vervoerder=([[Taxi Haars]] i.o.v.) [[Arriva]]|concessie=DAV-gebied(2007-2018)|materieel=[[VDL Berkhof Ambassador]],<br>[[Irisbus GX127]], <br>[[Wright CommanderMercedes-Benz Sprinter]], Taxibus
|lijnsoort=Streekbus
|frequentie_spits=1-2x1x/uur|frequentie_spits_vakantiefrequentie_dal=1-2x1x/uur (''[[lijntaxi]]'')|frequentie_dalfrequentie_avond=1x/uur (''[[lijntaxi]]''tot 20:30)|frequentie_zaterdag=1x/uur (''[[lijntaxi]]'')|frequentie_zondag=1x/uur (''zie [[belbusLijn 573 Leerdam Station - Gorinchem Station|lijn 573]]'')|frequentie_avondperiode=1x1 januari 2007 t/uur (''tot 20.30 uur m 8 december 2018|voorganger=[[lijntaxiLijn 112 Utrecht Centraal Station - Gorinchem Station (2004 - 2006)|112]], <br> na 20.30 uur |opvolger=[[belbusLijn 141 Leerdam Station - Heukelum Voorste Gewind|141]]'')
}}
== Route ==
{{RouteTop |{{RouteRijStation | {{Rimg|0sTr}} | Leerdam|Leerdam|Leerdam, Station]] <small>(aansluiting [[Treinserie 36700 (}}{{RouteRij| {{drgljaarRimg|rhlr}})|trein Leerdam, Recht van/naar Dordrecht/Gelderm.]])</small>ter Leede}}{{RouteRij | {{Rimg|rsr}} | Leerdam, Dr. C. Doctor Cornelis Voogdplein}}{{RouteRij | {{Rimg|rsr}} | Leerdam, Prinses Marijkestraat}}{{RouteRij | {{Rimg|rsr}} | Leerdam, Lingepolikliniek}}{{RouteRij | {{Rimg|rsr}} | Asperen, Kerkweg}}{{RouteRij | {{Rimg|rsr}} | Asperen, Gruttersdam}}{{RouteRij | {{Rimg|rsr}} | Asperen, Raadhuisplein}}{{RouteRij | {{Rimg|rsr}} | Asperen, Baronie}}{{RouteRij | {{Rimg|rsr}} | Asperen, Drostlaan}}{{RouteRij | {{Rimg|rsr}} | Heukelum, Kasteel Heukelum}}{{RouteRij | {{Rimg|rsr}} | Heukelum, Gragtdijk}}{{RouteRij | {{Rimg|rsr}} | Heukelum, Voorste Gewind}}{{RouteRij | {{Rimg|rsr}} | Heukelum, Appeldijk}}{{RouteRij | {{Rimg|rsr}} | Spijk, Lingegemaal}}{{RouteRij | {{Rimg|rsr}} | Spijk, Uswente}}{{RouteRij | {{Rimg|rsr}} | Spijk, Zuiderlingedijk 103}}{{RouteRij | {{Rimg|rsr}} | Spijk, Zuiderlingedijk/Postbus}}{{RouteRij | {{Rimg|rsr}} | Spijk, Spijkerbak}}{{RouteRij | {{Rimg|rsr}} | Spijk, De Lindehof}}{{RouteRij | {{Rimg|rsr}} | Spijk, Postkantoor}}{{RouteRij | {{Rimg|rsr}} | Gorinchem, Multatulistraat}}{{RouteRij | {{BRimg|rrar}} | Gorinchem, Marconiweg}}{{RouteRij | {{Rimg|rsr}}{{Rimg|rlr}} | Gorinchem, SpijksedijkMarconiweg}}{{RouteRij | {{Rimg|rlr}}{{Rimg|rsr}} | Gorinchem, Dominee G.H. Kerstenlaan}}{{RouteRij | {{Rimg|rlr}}{{Rimg|rsr}} | Gorinchem, Winkelcentrum Nieuw Dalem}}{{RouteRij | {{Rimg|rlr}}{{Rimg|rsr}} | Gorinchem, Bachlaan}}{{RouteRij | {{Rimg|rlr}}{{Rimg|rsr}} | Gorinchem, Merewade CollegeFortes Lyceum}}{{RouteRij | {{Rimg|rlr}}{{Rimg|rsr}} | Gorinchem, Glacis}}{{RouteRij | {{Rimg|rlr}}{{Rimg|rsr}} | Gorinchem, Flank}}{{RouteRij | {{BRimgRimg|rarrrsr}} | Gorinchem, Walstraat}}{{RouteRij | {{Rimg|rsr}} | Gorinchem, Merwedekanaal}}{{RouteRijStation | {{Rimg|rsT0}} | Gorinchem|Gorinchem|Gorinchem, Station}}
}}
==Geschiedenis==Bij Zuidooster Vanaf [[Dienstregeling concessie DAV-gebied 2007|1 januari 2007]] werd deze verbinding het trajectdeel Leerdam - Gorinchem van lijn 112 omgenummerd naar 73 en werd de bedieningsperiode fors uitgebreid. Voortaan werd de hele dag elk uur in beide richtingen gereden en ging overdag altijd een midibus rijden. In de jaren 80 vroege avond werd met een taxibusje gereden door en vanaf 21.30 uur en op zondag reed er een belbus. Met ingang van [[Lijn 49 Gorinchem Station Dienstregeling concessie DAV- Leerdam Ziekenhuisgebied 2008|lijn 4927 april 2008]]. In 1989 ruilde Zuidooster werd 's avond een uur eerder als belbus gereden en werden alle ritten in de lijn vakanties voortaan met Westnederland, die de lijn combineerde met de een taxibusje gereden. Taxibusjes verschenen vanaf [[Lijn 112 Vianen Busstation Dienstregeling concessie DAV- Leerdam Station NSgebied 2009|bestaande lijn 1124 januari 2009]] tot op alle ritten, waarbij 's ochtends één rit met een grote bus als [[Lijn 112 Lexmond N.H. Kerk 673 Asperen Raadhuisplein - Gorinchem KazernepleinGomarus|nieuwe 112 tussen Lexmond en Gorinchemlijn 673]] via Leerdamgereden werd. Onder ZWN en Connexxion werd de 112 gehandhaafd Op [[Lijn 112 Utrecht Centraal Station Dienstregeling concessie DAV- Gorinchem Station NSgebied 2010|tussen Leerdam en Gorinchem13 december 2009]], waarbij de verdween die scholierenlijn weer en werden weer enkele ritten van lijn als spitslijn ook het traject tussen Utrecht en Leerdam reed en op 73 met een onbekend moment hierbij niet meer via Lexmond reedgrote bus gereden.
Met ingang van [[Dienstregeling concessie Achterhoek-Rivierenland 2019|9 december 2018]] ging deze lijn over naar de concessie [[Categorie: Concessie DAVAchterhoek-Rivierenland|Achterhoek-Rivierenland]] en werd daarbij over het grootste deel van de route opgeheven. Alleen tussen Heukelum en Leerdam bleef doordeweeks een bus in de vorm van [[Lijn 141 Leerdam Station -gebiedHeukelum Voorste Gewind|7lijn 141]]rijden.