60.071
bewerkingen
Wijzigingen
→Route
{{LijnInfoVLijnInfo
|lijnnr=315
|afbeeldingroute=Q315_Lelystad.JPGGroningen - Heerenveen - Joure - Lemmer - Emmeloord - Lelystad|onderschriftvervoerder=[[QlinerFRAM|FRAM (''1996'')]],<br>[[VEONN|VEONN (''1996 - 1998'')]],<br>[[Midnet|Midnet (''1998 - 1999'')]] 315 bij station ,<br>[[Lelystad CentrumArriva|Arriva (''1999 - 2005'')]],<br>[[Connexxion|vervoerder=Connexxion (''2005 - 2011'')]],<br>[[Arriva Touring|Arriva Touring (''2011 - 2012'')]]|concessie=Q-liner 315|concessie2=HOV Groningen-Heerenveen-Lelystad|regio=West-Groningen|regio2=Zuidoost-Friesland|regio3=Zuid-Flevoland|materieel=[[Den Oudsten Alliance]],<br>[[Berkhof Excellence]],<br>[[MAN Lion's Regio]],<br>[[Mercedes-Benz Integro]]|lijnsoort=Streekbus|type=snelbus
|formule=Qliner
|materieelperiode=3 november 1996 t/m 8 december 2012|voorganger=315|opvolger=[[MercedesLijn 315 Groningen Centraal Station -Benz IntegroEmmeloord Busstation|Mercedes Integro315]], [[Lijn 345 Emmeloord Busstation - Lelystad Station Centrum|lijnsoort=Snelbus345]]|frequentie_spits=21-3x/uur
|frequentie_spits_vakantie=1x/uur
|frequentie_dal=1-2x/uur
|frequentie_dal_vakantie=1x/uur
|frequentie_zaterdag=1x/uur
|frequentie_zondag=1x/uur
|frequentie_avond=1x/uur
|afbeelding=Q315_Lelystad.JPG
|onderschrift=[[Qliner]] 315 staat bij station [[Lelystad Centrum]].
}}
'''Lijn 315''' rijdt tussen [[reed van Groningen]], [[via Heerenveen]], [[Joure Rotonde|Joure]], [[Lemmer Busstation|Lemmer]], [[Emmeloord Busstation|Emmeloord]], en Nagele en [[Lelystad Centrum|naar Lelystad]].
== Route ==
{{ RouteTop |{{ RouteRij RouteRijStation| {{Rimg|0sTr}} | [[Groningen|Groningen|Groningen, Centraal Station]]}}{{ RouteRij RouteRijPlaats| {{Rimg|rsBrrhrBr}}↑| [[Hoogkerk Groningen|Groningen P+RHoogkerk A7|Hoogkerk, P+R Hoogkerk |<small>(alleen uitstappen)</small>]]}}{{ RouteRij | {{RimgBRimg|rsrrrar}} | Heerenveen, Oost (A-32)}}{{ RouteRij | {{Rimg|rhlr}} | [[Heerenveen|Heerenveen, Busstation (uitstaphalte)]]}}{{ RouteRij | {{BRimg|rlear}} | }}{{ RouteRij RouteRijStation| {{Rimg|rsTr}}{{Rimg|rsT0}} | [[Heerenveen|Heerenveen|Heerenveen, Busstation (perron D)]]}}{{ RouteRij | {{Rimg|rhrr}} | [[Heerenveen|Heerenveen, Busstation (uitstaphalte)]]}}{{ RouteRij | {{Rimg|rsr}} | Heerenveen, Oost (A-32)}}{{ RouteRij RouteRijPlaats| {{Rimg|rsr}} | [[Joure|Joure Rotonde|Joure, Rotonde]]}}{{ RouteRij RouteRijPlaats| {{Rimg|rsBr}} | [[Lemmer|Lemmer Busstation|Lemmer, Busstation]]}}{{ RouteRij RouteRijPlaats| {{Rimg|rsBr}}{{Rimg|0sBr}} | [[Emmeloord|Emmeloord Busstation|Emmeloord, Busstation]]}}{{ RouteRij | {{BRimg|rarr}} | Emmeloord, Ziekenhuis}}{{ RouteRij | {{Rimg|rsr}} | Nagele, Domineesweg}}{{ RouteRij | {{Rimg|rsr}} | Lelystad, Oostervaart}}{{ RouteRij RouteRijPlaats| {{Rimg|rsBr}} | [[Lelystad|Lelystad Lelycentre|Lelystad, Lelycentre]]}}{{ RouteRij RouteRijStation| {{Rimg|rsT0}} | [[Lelystad|Lelystad Centrum|Lelystad, Station NS/Centrum]] }}
}}
=== Dienstregeling =Geschiedenis ==* In Begin 1996 fuseerden de spits wordt er tussen Emmeloord [[FRAM]] en de [[DVM/NWH]] tot de nieuwe maatschappij [[VEONN|VEONN (Vervoersonderneming Noord-Nederland)]]. De eerste dienstregeling van deze nieuwe maatschappij ging in op [[VEONN Dienstregeling Midden-Friesland/Drenthe 1996/1997|3 november 1996]]. De voormalige [[Interliner]] werd uitgebreid met het traject Heerenveen - Lelystad een halfuursdienst ter vervanging van de oude lijn 100. Als gevolg hiervan werd de helft van de ritten voortaan door [[Midnet]] gereden. De lijn ging grotendeels 1x/uur het hele traject rijden tot halverwege de avond. In de spitsuren werden op deeltrajecten extra ritten gereden.* Te Op 28 september 1998 werd de [[VEONN]] overgenomen door [[Lelystad CentrumArriva]] en op 30 mei 1999 werd [[Midnet]] ingelijfd bij Connexxion. Op [[NoordNed dienstregeling 1999/2000|Lelystad Station30 mei 1999]] werden in de ochtendspits extra ritten toegevoegd tussen Joure en Groningen. In het begin van de middag extra ritten tussen Groningen en Heerenveen. Om de aansluitingen op het overige openbaar vervoer te kunnen behouden werd de route in Heerenveen gewijzigd; de route via de Noordelijke Structuurweg kwam te vervallen en voortaan wordt er aansluiting geboden op in beide richtingen via de K.R. Poststraat gereden. De halte ''Motel'' kwam te vervallen en als vervanging dient de halte ''Oost/A32''. Vanaf 1 januari 2003 werden de ritten van [[Arriva]] gereden onder de naam [[Qliner]]. [[Connexxion]] bleef de naam [[Interliner]] hanteren. In 2005 werd de lijn openbaar aanbesteed en werd gewonnen door [[Treinserie 3900 Connexxion]]. Connexxion voegde tevens een aantal spitslijnen toe (2012[[Lijn 325 Groningen Hoofdstation/Busstation - Emmeloord Busstation|325]] en [[Lijn 335 Groningen Zernike - Joure Rotonde|335]]). De provincies stelden als eis dat de lijn voortaan volledig onder de [[Qliner|Intercity 3900Qlinerformule]];gereden moest worden. * Te NageleOp ''6 januari 2008'' werd een extra vroege rit van Emmeoord naar Lelystad toegevoegd rond 06:00, Domineesweg wordt er voor een vroegere reismogelijkheid richting Amsterdam (aansluiting trein) en daarnaast ging de lijn in de beide spitsuren grotendeels elk half uur rijden tussen Emmeloord en Lelystad, In de daluren werden extra ritten toegevoegd tussen Groningen en Heerenveen. De eerste rit van Emmeloord naar Heerenveen rond 05:00 kwam echter te vervallen. Op zaterdag- en zondagochtend vroeg en zaterdagavond laat werden ook extra ritten aan de dienstregeling toegevoegd, zodat meer reismogelijkheden werden geboden op . Op ''4 januari 2009'' werd de frequentie in de spitsuren tussen Emmeloord en Lelystad in de spitsuren verhoogd naar een halfuurdienst; in combinatie met [[Lijn 149 Urk Gemeentehuis 345 Lelystad Station NS - Nagele DomineeswegEmmeloord Busstation|lijn 149345]]werd op genoemd traject in de ochtendspits elk kwartier naar Lelystad gereden en in de middagspits elk kwartier naar Emmeloord.