Lijn 46 Amsterdam, Buikslotermeerplein - Holendrecht AMC (2008-2011)
Buslijn 46 | |
Vervoerder(s) | GVB |
Concessie | Stadsvervoer Amsterdam |
Lijnsoort | Stadsbus |
Materieel | Berkhof Jonckheer, Mercedes-Benz Citaro |
Frequenties
| |
Spits | 2x/uur |
Dal | 2x/uur |
Avond | rijdt niet |
Zaterdag | 2x/uur |
Zondag | rijdt niet |
Vragen? Zie onze OV Vraagbaak |
---|
Buslijn 46 rijdt vanaf het Buikslotermeerplein in Noord via de Zeeburgertunnel (A10), het centrum van Diemen, station Diemen Zuid, Duivendrecht en station Bijlmer ArenA naar het AMC. Deze lijn zorgt voor de verbinding tussen Amsterdam Noord en het AMC in het uiterste puntje van Amsterdam-Zuidoost. Hierbij zorgt de bus voor ontsluiting van Diemen Centrum, Duivendrecht en enkele bedrijventerreinen in Zuidoost. De lijn wordt door de stadsregio extra ingekocht bij het GVB en maakt geen deel uit van het kernnet.
Route
Halte | ||
Amsterdam, Olof Palmeplein | ||
Amsterdam, Het Breed | ||
Amsterdam, Buikslotermeerplein | ||
Amsterdam, Hildsven | ||
Amsterdam, Jan Drijverweg | ||
Amsterdam, Beemsterstraat | ||
Amsterdam, Dijkmanshuizenstraat | ||
Amsterdam, Volendammerweg | ||
Amsterdam, Hilversumstraat | ||
Diemen, Arent Krijtsstraat | ||
Diemen, Wilhelminaplantsoen | ||
Diemen, Burgemeester Bickerstraat | ||
Diemen, Prinses Beatrixlaan | ||
Diemen, Prins Bernhardlaan | ||
Diemen, Nicolaas Lublinkstraat | ||
Diemen, Beukenhorst | ||
Diemen, Bovenrijkersloot | ||
Diemen, Tarwekamp | ||
Diemen, Station Diemen Zuid | ||
Diemen, Biesbosch | ||
Duivendrecht, Rijksstraatweg | ||
Duivendrecht, Lunaweg | ||
Duivendrecht, Plataanstraat | ||
Duivendrecht, Korenbloemstraat | ||
Duivendrecht, Kruidenommegang | ||
Duivendrecht, Stationsweg | ||
Duivendrecht, Station Duivendrecht | ||
Amsterdam, Dalsteindreef | ||
Amsterdam, Dostojevskisingel | ||
Amsterdam, Dolingadreef | ||
Amsterdam, Frissenstein | ||
Amsterdam, Bijlmerplein | ||
Amsterdam, Foppingadreef | ||
Amsterdam, Station Bijlmer ArenA | ||
Amsterdam, Holterbergweg | ||
Amsterdam, Keienbergweg | ||
Amsterdam, Kollenbergweg | ||
Amsterdam, Kuiperbergweg | ||
Amsterdam, Klokkenbergweg | ||
Amsterdam, Luttenbergweg | ||
Amsterdam, Meibergdreef | ||
Amsterdam, A.Z.U.A. | ||
Amsterdam, A.Z.U.A. | ||
Amsterdam, Faculteit | ||
Amsterdam, Academisch Medisch Centrum |
N.B. Deze lijn heeft 2 haltes bij de A.Z.U.A.
Historie
De eerste lijn 46 werd ingesteld in oktober 1965 als spitsuursneldienst tussen Osdorp en de Spuistraat.Bijzonder was de lusroute door het centrum die zowel in de ochtend en middagspits in dezelfde richting werd bereden.In oktober 1971 toen tramlijn 1 naar Osdorp werd verlegd werd deze lijn 46 opgeheven.
De tweede lijn 46 werd in september 1973 ingesteld tussen het Centraal Station en het industriegebied Amstel via de route van lijn 5 echter niet via de Afrikaanderbuurt. Bij de doortrekking van de metro naar het Centraal Station in oktober 1980 werd de lijn ingekort tot het Amstelstation.Later werd de lijn gecombineerd met lijn 41E. De laatste wijziging betrof in 1993 de verlenging van de lijn naar het station Duivendrecht.Door de komst van de metrolijn 51 in het industriegebied Overamstel daalde het aantal passagiers aanzienlijk en in mei 1994 werd de lijn wegens gebrek aan belangstelling opgeheven.
De derde lijn 46 betrof de vernummerde lijn 35E van station Sloterdijk naar de grafische school aan de transformatorweg.Deze lijn werd bij de komst van metrolijn 51 in 1997 ook weer opgeheven.
De vierde lijn 46 werd in 2004 ingesteld van station Sloterdijk via de Haarlemmerweg rechtstreeks naar het Centraal Station.De lijn reed alleen door de week overdag.In 2006 verdween de lijn weer.
De huidige lijn 46 vind zijn oorsprong in 1990 toen het GVB begon met een spitslijn 29 van Landsmeer naar Holendrecht. In 1992 kreeg de lijn twee verschillende beginpunten: Landsmeer en Molenwijk. Landsmeer bleef alleen in de spits verbonden met Zuidoost, maar de tak naar Molenwijk ging de hele dag door rijden in een uurdienst.
Vanaf 2000 ging lijn 29 de hele dag vanuit Landsmeer en ook in de avonduren en het weekeinde rijden en werd de tak naar Molenwijk een spitslijn onder het nummer 31. Eind 2003 kreeg lijn 31 het nummer 229, om te benadrukken dat het een spitsvariant van lijn 29 was.
Bij de grote herziening van het busnet in 2006 werden beide lijnen opgeheven. Dit veroorzaakte een storm van protest, waardoor in 2007 er weer een rechtstreekse lijn tussen Noord, Diemen en Zuidoost ging rijden: lijn 46 maar met een afwijkende route in Diemen en Duivendrecht.
In 2008 werd de route van de buslijn tussen Station Bijlmer ArenA en het AMC aangepast, waardoor buslijn 244 kon vervallen.
In 2012 zal hoogstwaarschijnlijk het gedeelte tussen de Arent Krijtsstraat (Diemen) en Buikslotermeerplein (Amsterdam Noord) vervallen, als vervanging wordt via het traject van lijn 136 naar het Amstelstation gereden. Daardoor kan lijn 136 opgeheven worden.