Lijn 15 Amsterdam, Station Sloterdijk - Station Zuid

Uit OV in Nederland Wiki
Versie door Tsov (overleg | bijdragen) op 29 okt 2009 om 00:52
Ga naar: navigatie, zoeken
Bus blauw nieuw.svg
Buslijn 15
Vervoerder(s) GVB
Concessie Metro/tram/bus Amsterdam
Lijnsoort Stadsbus
Materieel Berkhof Jonckheer
Frequenties
Spits 6x/uur
Dal 4x/uur
Avond 4x/uur
Zaterdag 4x/uur
Zondag 4x/uur
Vragen? Zie onze OV Vraagbaak

Lijnkleur15.svg (Lijnkleur wordt bij buslijnen nooit getoond)

Buslijn 15 is de drukste buslijn van Amsterdam. Sinds 2006 rijdt deze lijn met standaardbussen, na jarenlang geleed te hebben gereden. Tegelijkertijd werd de frequentie verhoogd. Dit pakte niet helemaal zo uit als voorzien, met name doordat nu op het oostelijke deel van het traject (Zuid-Muiderpoort) een overcapaciteit werd geboden. Daarom werd per dienstregeling 2008 de frequentie weer verlaagd en werd lijn 315 als versterking geïntroduceerd. Volgens de laatste plannen zal lijn 15 per december 2009 geknipt worden bij station Zuid. Het deel Sloterdijk - Zuid zal dan, onder lijnnummer 15, geleed gaan rijden, het deel Zuid - Muiderpoort zal nummer 65 krijgen. Deze lijn 65 wordt dan vanaf het Muiderpoortstation doorgetrokken naar het KNSM-Eiland via de route van lijn 41. Lijn 41 zal dan worden ingekort tot het Muiderpoortstation.

Route

Halte
  Amsterdam, Station Sloterdijk  
  Amsterdam, Arlandaweg  
  Amsterdam, Haarlemmerweg  
  Amsterdam, Wiltzanghlaan  
  Amsterdam, Bos en Lommerweg  
  Amsterdam, Egidiusstraat  
  Amsterdam, Bos en Lommerplein  
  Amsterdam, Erasmusgracht  
  Amsterdam, Jan van Galenstraat  
  Amsterdam, Mercatorplein  
  Amsterdam, Willem Schoutenstraat  
  Amsterdam, Postjesweg  
  Amsterdam, Corantijnstraat  
  Amsterdam, Hoofdweg  
  Amsterdam, Surinameplein  
  Amsterdam, Haarlemmermeerstraat  
  Amsterdam, Hoofddorpplein  
  Amsterdam, Zeilstraat  
  Amsterdam, Haarlemmermeerstation  
  Amsterdam, Olympiaweg  
  Amsterdam, Olympiaplein  
  Amsterdam, Prinses Irenestraat  
  Amsterdam, Station Zuid  
  Amsterdam, Prinses Irenestraat  
  Amsterdam, Beethovenstraat  
  Amsterdam, Stadionweg  
  Amsterdam, Apollolaan  
  Amsterdam, Scheldestraat  
  Amsterdam, Scheldeplein  
  Amsterdam, Dintelstraat  
  Amsterdam, Maasstraat  
  Amsterdam, Waalstraat  
  Amsterdam, Victorieplein  
  Amsterdam, Amsteldijk  
  Amsterdam, Amstelstation  
  Amsterdam, Fizeaustraat  
  Amsterdam, Maxwellstraat  
  Amsterdam, Pieter Zeemanlaan  
  Amsterdam, Middenweg  
  Amsterdam, Radioweg  
  Amsterdam, Archimedesweg  
  Amsterdam, Valentijnkade  
  Amsterdam, Molukkenstraat  
  Amsterdam, Muiderpoortstation  

Historie

Voor het begin van lijn 15 moeten we terug naar 1939 toen een lijn E werd ingesteld van het Amstelstation via de Amstellaan (Vrijheidslaan), Zuider Amstellaan (Rooseveltlaan), Scheldestraat, Noorder Amstellaan (Churchilllaan), Apollolaan, Beethovenstraat, Stadionweg, Marathonweg en Bernhard Kochstraat naar het Haarlemmermeerstation. Een lang leven was deze lijn niet beschoren, want al snel na het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog werd de lijn opgeheven. Na de oorlog keerde de lijn in 1949 terug via dezelfde route. In 1950 werd de lijn in één richting verlegd vanaf de Marathonweg via Olympiaweg en Amstelveenseweg naar het Haarlemmermeerstation en vanaf 1951 werd deze route in beide richtingen bereden.

Aan de andere kant van de stad verscheen in 1950 een lijn F van het Haarlemmermeerstation via de Zeilstraat, Haarlemmermeerstraat, Surinameplein, Hoofdweg, Jan Evertsenstraat, Admiralengracht, Jan van Galenstraat, Bestevaêrstraat, Bos en Lommerweg en Haarlemmerweg naar het toenmalige Station Sloterdijk aan de Molenwerf. Na vanaf 1952 een aantal jaar verschillende eindpunten te hebben gehad in de nieuwe wijk Slotermeer keerde de lijn in 1956 weer terug op de oude route naar Station Sloterdijk. In 1959 en 1960 werd de lijn in een aantal etappes verlegd via de heringerichte Admiraal De Ruyterweg in plaats van de Bestevaerstraat. Nadat de NZH-tram hier in 1957 was verdwenen werden de sporen opgebroken en werd de gehele weg geasfalteerd.

In 1965 werden de lijnen E en F aan elkaar geknoopt en vormden samen lijn 15. Deze lijn reed dus vanaf het Amstelstation via de Vrijheidslaan, Rooseveltlaan, Scheldestraat, Churchilllaan, Apollolaan, Beethovenstraat, Stadionweg, Marathonweg, Olympiaweg, Amstelveenseweg, Zeilstraat, Haarlemmermeerstraat, Hoofdweg, Jan Evertsenstraat en Admiraal De Ruyterweg naar het toenmalige Station Sloterdijk aan de Molenwerf. Veel veranderde er daarna niet: in 1966 werd de lijn richting Sloterdijk verlegd via de Admiralengracht en Jan van Galenstraat en in 1981 werd dat weer teruggedraaid. In 1985 werd de lijn doorgetrokken naar het nieuwe Station Sloterdijk aan de Radarweg en in 1988 ging de lijn vanaf de Churchilllaan voortaan direct naar de Stadionweg. Ook werd de lijn rechtgetrokken vanaf de Stadionweg naar het Stadionplein (dus niet meer via Marathonweg en Olympiaweg).

In 1993 volgde een grote verlenging: de lijn ging vanaf het Amstelstation doorrijden via Hugo de Vrieslaan, Maxwellstraat, Kruislaan, Linnaeusparkweg, Galileïplantsoen, Archimedesweg, Molukkenstraat en Insulindeweg naar het Muiderpoortstation. Vanaf 2005 reed de bus vanaf de Kruislaan via de Carolina MacGillavrylaan naar de Molukkenstraat. Sinds 2006 rijdt de lijn vanaf de Hugo de Vrieslaan via Wethouder Frankeweg naar het Galileïplantsoen.