60.630
bewerkingen
Wijzigingen
geen bewerkingssamenvatting
{{LijnInfo
|lijnnr=8
|route='''Leeuwarden:''' Busstation - Beursplein Oldegalileën - Bloemenbuurt - Vrijheidswijk
|vervoerder=[[Arriva]]
|concessie=NoordFryslân (2023- en Zuidwest-Fryslân en Schiermonnikoog2024)|materieel=[[Irisbus CitelisVDL Citea|VDL Citea SLF-120 Electric]]<br>[[VDL Citea|VDL Citea LLE-120]]<br>[[VDL Berkhof Ambassador|Irisbus Citelis CNGVDL Berkhof Ambassador ALE-106]]
|lijnsoort=Stadsbus
|stad=Leeuwarden
|frequentie_spits=2x/uur
|frequentie_dal=2x/uur
|frequentie_avond=1x/uur
|frequentie_zaterdag=2x/uur
|frequentie_zondag=1-2x1x/uur|frequentie_avondafbeelding=6472-8.jpg|onderschrift=2x/uur'''Lijn 8''' is vertrokken bij het station van Leeuwarden.|afbeeldingafbeelding2=64739211-8.jpg|onderschriftonderschrift2='''Lijn 8''' rijdt op de Zuidergrachtswal het Blokhuisplein in Leeuwarden.
}}
'''Lijn 8''' rijdt van station [[Leeuwarden]] via Heechterp Oldegalileën en Bloemenbuurt naar de Vrijheidswijk. ={{TariefInfo|concessie=Fryslân|nottypekaart1= Dienstregeling buurtbus|nottypekaart2=Opstapper|nottypekaart3=Wadden|voorverkoop=*Op zondagochtend wordt tot 13:00 uur 1x/uur gereden.ja}}
== Route ==
Op [[Dienstregeling concessie Noord- en Zuidwest-Fryslân en Schiermonnikoog 2013|9 december 2012]] ging de volgende concessie [[Concessie Noord- en Zuidwest-Fryslân en Schiermonnikoog|Noord- en Zuidwest-Fryslân]] van start, nieuw hierbij was dat de concessies [[Concessie Schiermonnikoog|Schiermonnikoog]] en [[Concessie Stadsvervoer Leeuwarden|Stadsvervoer Leeuwarden]] toegevoegd waren. Na de aanbestedingsperiode kwam [[Arriva]] als winnaar uit de bus. Als gevolg van het verdwijnen van [[Lijn 38 Leeuwarden, Autobusstation - Dragoonsplein|lijn 38]] werd de frequentie in de ochtendspits verhoogd naar een kwartierdienst. In de rest van de route en de dienstregeling vonden geen wijzigingen plaats.
{{RouteTopSpoiler|Voormalige route (t/m 13 december 2014)|
{{RouteRij| {{Rimg|rsr}} | Leeuwarden, Nieuwe Hoek}}
Op [[Dienstregeling concessie Noord- en Zuidwest-Fryslân en Schiermonnikoog 2016|6 maart 2016]] werd de frequentie in de ochtendspits verlaagd naar 2x/uur. Op zondag wordt in de middag en avonduren voortaan 2x/uur gereden.
Van [[Dienstregeling concessie Noord- en Zuidwest-Fryslân en Schiermonnikoog 2018|vrijdag 17 t/m zondag 19 augustus 2018]] werd volgens een aangepaste dienstregeling gereden vanwege de Reuzen van Royal de Luxe. De route via de Nieuwe hoek kwam op vrijdag en zaterdag te vervallen. Op vrijdag tot 14:00 en na 21:00 en op zaterdag na 14:00 werd via de Maria Louisastraat naar De Bleek gereden. Daarnaast werd op vrijdag tot 14:00 richting de Vrijheidswijk ook via de Snekertrekweg en Borniastraat gereden. Op vrijdag tussen 14:00 en 21:00 en op zaterdag tot 14:00 werd via de Friese Poort en Watertoren gereden.
{{RouteTopSpoiler|Aangepaste routes lijn 8|
{{RouteRij| {{Rimg|rer}}{{Rimg|0sTr}} | Leeuwarden, Busstation}}
{{RouteRij| {{XBRimg|ralr_l_ralr}} | }}
{{RouteRij| {{Rimg|rlr}}{{Rimg|rlr}}{{Rimg|rhlr}} | Leeuwarden, Snekertrekweg}}
{{RouteRij| {{Rimg|rlr}}{{Rimg|rlr}}{{Rimg|rhlr}} | Leeuwarden, Aldlansdyk}}
{{RouteRij| {{Rimg|rlr}}{{Rimg|rlr}}{{Rimg|rhlr}} | Leeuwarden, Borniastraat}}
{{RouteRij| {{Rimg|rlr}}{{Rimg|rlr}}{{Rimg|rhlr}} | Leeuwarden, Huizumerlaan}}
{{RouteRij| {{Rimg|rsr}}{{BRimg|rarr}} | Leeuwarden, Maria Louisastraat}}
{{RouteRij| {{Rimg|rlr}}{{Rimg|rsr}} | Leeuwarden, Vliet}}
{{RouteRij| {{Rimg|rlr}}{{Rimg|rsr}} | Leeuwarden, De Bleek}}
{{RouteRij| {{Rimg|rsr}}{{Rimg|rlr}} | Leeuwarden, Friese Poort/Wilaarderburen}}
{{RouteRij| {{Rimg|rhlr}}{{Rimg|rlr}} | Leeuwarden, Watertoren}}
{{RouteRij| {{BRimg|rarl}} | Leeuwarden, Azaleastraat}}
}}
Op [[Dienstregeling concessie Noord- en Zuidwest-Fryslân en Schiermonnikoog 2021|13 december 2020]] werd de frequentie in de avonduren en op zondag teruggebracht van 2x/uur naar 1x/uur.
Op [[Dienstregeling concessie Fryslân 2023|11 december 2022]] ging de concessie [[Concessie Fryslân (2023-2024)|Fryslân]] van start. Voor lijn 8 veranderde niets: zowel de route als de frequentie bleven gelijk.