De '''spoorlijn Aachen - Maastricht''' werd geopend in 1853. De lijn werd in 1992 gedeeltelijk gesloten. De aansluiting op het Duitse spoorwegnet werd opgebroken, het deel van de lijn tussen Vetschau en Schin op Geul werd door de [[ZLSM]] in gebruik genomen als museumlijn.
Het traject tussen Schin op Geul en Maastricht v.v. bleef in gebruik voor gewone reguliere treindiensten als onderdeel van de verbinding tussen Heerlen en Maastricht, hier rijden nu treinen van [[Veolia TransportArriva Nederland|Arriva]].
Het Duitse deel van het traject staat bekend als '''DB 2545'''. De lijn eindigde officieel in Richterich waar de lijn opging in de spoorlijn [[DB 2550spoorlijn Aachen - Mönchengladbach]] naar Aachen Hbf.