{{SpoorlijnInfo|naam=Staatslijn K|lengte=81|jaar_geopend=1865 - 1870, 1887|huidige_status=In gebruik|jaar_elektrificatie=1931, 1958|aantal_sporen=[[Den Helder|Hdr]] - [[Schagen|Sgn]]: 1, [[Schagen|Sgn]] - [[Zaandam|Zd]] en [[Amsterdam Sloterdijk|Ass]] - [[Amsterdam Centraal|Asd]]: 2, [[Zaandam|Zd]] - [[Amsterdam Sloterdijk|Ass]]: 3 |vervoerders=[[NS]]}}'''Staatslijn K''' is de spoorlijn [[Den Helder]] - [[Alkmaar]] - [[Amsterdam Centraal]]. De lijn is volledig geëlektrificeerd, ten noorden van [[Schagen]] is het traject enkelsporig, de rest is dubbelspoor.Het traject tussen [[Uitgeest]] en Amsterdam Centraal wordt ook wel de '''Zaanlijn''' genoemd. == Opening en elektrificatie ==Opening van de spoorlijn:* Den Helder - Alkmaar: 20 december 1865* Alkmaar - Uitgeest: 1 mei 1867* Uitgeest - Zaandam: 1 november 1869* Zaandam - Amsterdam Willemspoort: 15 mei 1870* Amsterdam Willemspoort - Amsterdam Centraal: 15 oktober 1887 Elektrificatie:* Den Helder - Alkmaar: 1958* Alkmaar - Amsterdam: 1931
== Traject ==
{{ TreinRouteRij | {{Rimg|0sr}} | Den Helder}}
{{ TreinRouteRij | {{Rimg|rsr}} | Den Helder Zuid}}
{{HuidigeSpoorlijnBediening| class="wikitable" text-align="left" widthspoorlijn="750"!Serie!Soort!Trajectdeel|-| [[Serie 800|800]] || [[Intercity]] || Den Helder - Alkmaar - Amsterdam Centraal (- Utrecht Centraal - Eindhoven - Sittard - Maastricht / Heerlen)|-| [[Serie 3000|3000]] || [[Intercity]] || Den Helder - Alkmaar - Amsterdam Centraal (- Utrecht Centraal - Arnhem - Nijmegen)|-| [[Serie 3300|3300]] || [[Stoptrein]] || (Hoorn -) Zaandam - Amsterdam Sloterdijk (- Hoofddorp)|-| [[Serie 3400|3400]] || [[Sneltrein]] || (Den Haag Centraal - Haarlem -) Uitgeest - Heerhugowaard (- Hoorn).|-| [[Serie 4000|4000]] || [[Sprinter]] || Alkmaar - Uitgeest - Zaandam - Amsterdam Centraal (- Rotterdam Centraal)|-| [[Serie 4500|4500]] || [[Intercity]] || (Enkhuizen - Hoorn -) Zaandam - Amsterdam Centraal (- Amersfoort Schothorst ([[Serie 1500]]))|-| [[Serie 14500|14500]] || [[Intercity]] || (Enkhuizen - Hoorn Kersenboogerd - Hoorn -) Zaandam - Amsterdam Centraal (spits)|-| [[Serie 14700|14700]] || [[Sprinter]] || Uitgeest - Zaandam - Amsterdam Centraal))|}''De trajecten die tussen haakjes staan behoren niet tot Staatslijn K.''== Weetjes en bijzonderheden ===== Bijzonderheden ===* De series {{s|4500}} en {{s|14500}} stoppen alleen in [[Amsterdam Centraal]] en [[Amsterdam Sloterdijk]].=== Weetjes ===* Het traject [[Amsterdam Centraal]] - [[Amsterdam Sloterdijk]] is ook onderdeel van de [[Oude Lijn]] en de [[Westtak]].* De enige treinen die de gehele '''Staatslijn K''' berijden zijn de {{s|3000}} en enkele ochtendritten van de {{s|800HistBedienLink}}.
* Tussen == Onderzoek naar uitbreidingen Amsterdam - Alkmaar ==Met het oog op het [[UitgeestProgramma Hoogfrequent Spoorvervoer]] tussen Amsterdam Centraal en Alkmaar wordt gekeken welke maatregelen tussen Amsterdam en [[Alkmaar]] rijden geen sprinters, de sprinters rijden altijd tot Uitgeest. Alleen genomen moeten worden om ruimte te bieden aan meer intercity's avonds en op zondag rijdt de {{s|4000}} door Sprinters. Hiervoor lijken in ieder geval een nieuw perron en meer keersporen te Uitgeest nodig. Ook is bij dit station meer plaats nodig voor het opstellen van treinen. Ook rondom Alkmaar is meer ruimte nodig om treinen te kunnen stallen. Gekeken wordt naar een locatie bij Heerhugowaard. Als alles volgens plan gaat wordt in 2019 een besluit genomen en kan in 2020 begonnen worden met bouwen <ref>[http://www.prorail.nl/projecten/alkmaar-amsterdam ProRail: Alkmaar omdat de Intercity uit Maastricht dan niet verder rijdt dan [[- Amsterdam Centraal]]</ref>.
* Het traject [[Zaandam]] - [[Uitgeest]] wordt ook wel de [[Zaanlijn]] genoemd.{{bron|bronvermelding=<references/>}}